Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze działa w Opolu od trzech lat, liczy 40 osób. Działacze stowarzyszenia prowadzą działalność naukową i edukacyjną. Ich celem jest ochrona przyrody oraz integracja przyrodników z całego województwa.
Ostatnio na osiedlu Dambonia w Opolu zorganizowali kolejną przechadzkę ze znanego i lubianego cyklu „Opolskie Spacery Ornitologiczne”. Tym razem, prócz odkrywania uroków lokalnej przyrody, aktywiści wypuścili pustułkę po rehabilitacji.
– Pustułką opiekowała się nyska przychodnia weterynaryjna Arka – tłumaczy Łukasz Berlik, przewodnik spaceru, prezes OTP. – Ptak trafił do niej jako pisklę, które wypadło z gniazda. Został odrobaczony i odchowany. Po osiągnięciu zdolności do lotu pustułka musiała zostać wypuszczona na wolność.
Kilka tygodni wcześniej z OTP bawili się na wyspie Bolko opolanie, którzy przyszli na Opolską Noc Przyrodników.
– Myślę, że przyszło ponad 50 osób, ale trudno było wszystkich zliczyć – cieszy się Łukasz Berlik. – Przede wszystkim można było podejść do Marty, która prezentowała pięknego hodowlanego puszczyka. Każdy mógł go dotknąć, dowiedzieć się czegoś ciekawego o jego zwyczajach. Wypuściliśmy też dzikiego puszczyka, który trafił pod opiekę Arki, czyli przychodni weterynaryjnej z Nysy, w której pracuje Marta.
Obserwowaliśmy też meteory z roju Perseidów, które maksymalnie aktywne są między 12 a 13 sierpnia. – Meteor, zwany potocznie spadającą gwiazdą, to świecący ślad pozostawiany przez meteoroid lecący w atmosferze ziemskiej – mówi przyrodnik.
Edukują o przyrodzie
W programie były też prelekcje przyrodnicze i konkursy z nagrodami. Skąd wśród opolan głód wiedzy na temat uroków przyrody, środowiska w regionie, a także przejęcie jego problemami?
– Działalność rozpoczęliśmy w 2016 roku. Liczba uczestników poszczególnych wycieczek i imprez jest różna – na niektóre przychodzi kilka lub kilkanaście osób, na inne natomiast kilkadziesiąt, a nawet powyżej stu. Największym zainteresowaniem cieszą się Noc Sów i Opolska Noc Przyrodników – wylicza.
– Staramy się działać w całym regionie. W oparciu o darowiznę celową od ArcelorMittal Poland zrealizowaliśmy projekt Przyrodnicze Zdzieszowice, w ramach którego m.in. posadziliśmy ponad 50 klonów w miejscowym parku i wykosiliśmy wyspy lęgowe na zbiorniku Staropolanka koło Wielmierzowic. Działaliśmy też na Górze Gipsowej, w Kędzierzynie-Koźlu, Gogolinie i Chróścinie.
Jak podkreślają członkowie OTP, miłośników przyrody jest wielu, a działalność organizacji ma pomóc im się spotykać, dobrze bawić i działać na rzecz środowiska.
– W samej Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu udało się dotąd przeprowadzić sześć Spotkań z Przyrodą. To ważny cykl, zapraszamy na te spotkania miłośników przyrody z różnych miejscowości, a także zajmujących się różnymi dziedzinami, np. ornitologią czy entomologią – opowiada Łukasz Berlik.
Jakie mają najbliższe plany?
– Przed nami kolejne Opolskie Spacery Ornitologiczne, Opolskie Wycieczki Przyrodniczo-Historyczne, a także Europejskie Dni Ptaków w Opolu, VII Spotkanie z Przyrodą i Opolski Dzień Mew – zapowiada.
Najbliższe spotkania:
sobota (21 września) – godz. 9.30 – Opolskie Spacery Ornitologiczne: Chabry – zbiórka przed kościołem pw. św. Karola Boromeusza
sobota (28 września) – godz. 10.00 – Opole – Opolskie Wycieczki Przyrodniczo-Historyczne
sobota (5 października) – godz. 9.00 – Europejskie Dni Ptaków 2019
Zainteresowani mogą się kontaktować z OTP przez profil na Facebooku oraz stronę www.otp.opole.pl.
Spotkania cieszą się dużą frekwencją. Na zdjęciu uczestnicy pierwszego z Opolskich Spacerów Ornitologicznych, który odbył się nad zbiornikiem Bolko w Opolu. / fot. Łukasz Berlik