Mniejszość Niemiecka liczy na trzy miejsca w parlamencie: dwa w sejmie i jedno w senacie. – Tak już kiedyś było – przypomina poseł Ryszard Galla.

To on otworzy listę kandydatów do sejmu. Drugie miejsce przypadło Zuzannie Donath-Kasiurze. Do senatu przymierza się wicemarszałek Roman Kolek. Wiecej nazwisk i ich kolejność na listach poznamy jednak dopiero trzeciego września.

– Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka został oficjalnie zarejestrowany 13.08.2019 r. To 9 raz kiedy Mniejszość Niemiecka wystawia swoją reprezentację do wyborów parlamentarnych – mówi Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka rozpoczyna kampanię z hasłem „Opolskie ma znaczenie”. To hasło wskazuje co dla Mniejszości Niemieckiej jest najistotniejsze: a tym jest rozwijający się region a także szczęśliwi mieszkańcy. Znaczenie ma rodzina, znaczenie mają przedsiębiorcy dzięki którym powstająnowe miejsca pracy, znaczenie ma język, który jest atutem naszego regionu.

Dla KWW Mniejszość Niemiecka szczególnie istotne w nadchodzącej kadencji będą: troska o zachowanie atutu regionu, jakim jest pielęgnowanie tradycji, tożsamości i kultury Niemców na Śląsku Opolskim; podnoszenie jakości nauczania języka niemieckiego w polskich szkołach, w tym języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej; wsparcie dla młodych i rodzin oraz wspieranie przedsiębiorczości; zabieganie o dalsze mechanizmy wsparcia i rozwoju samorządności, która jest gwarantem odpowiedzialności polityków za ich czyny;  dbałość o zrównoważony rozwój regionu na tle całej Polski, szczególnie w kwestiach infrastruktury i opieki zdrowotnej, a także zabieganie o równe traktowanie kobiet i mężczyzn.

  Komitet składa się z ludzi czynu: osób pracujących, społeczników, przedsiębiorców, samorządowców. Na liście kandydatów do sejmu znajdą się między innymi: obecny poseł Ryszard Galla, Zuzanna Donath- Kasiura – sekretarz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim i Radna Województwa, Norbert Rasch dyrektor w lokalnym przedsiębiorstwie i były Przewodniczący TSKN, Bernard Gaida przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń, Edyta Gola Radna Województwa i dyrektor LOKiR, czy dr Aleksander Sachanbiński.

KWW Mniejszość Niemiecka wystawi 24 kandydatów na liście poselskiej i 2 kandydatów na senatorów: w okręgu 52 (Opole, powiat opolski), okręgu 53 (powiat oleski, strzelecki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, głubczycki).

 

Obecni na konferencji prasowej zdementowali plotki jakoby mieli po wygranych wyborach związać się z partią rządzacą w zamian za stanowisko w ministerstwie zdrowia.

– Jesteśmy niezależni i chcemy pozostać apolityczni. Nie interesuje nas politykierstwo- zapewniał kandydat do senatu wicemaszałek Roman Kolek. – Dla nas najważniejszy jest region i jego dobro – dodał.

Podobnie jak Kolek, przyszłość Mniejszości Niemieckiej w parlamencie widzi Rafał Bartek.

„Opolskie ma znaczenie” – to hasło z jakim Mniejszość Niemiecka chce walczyć o miejsca w parlamencie

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.