Informację o realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 przedstawiła podczas marcowej sesji Sejmiku Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych.
Bedrunka mówiła m.in. o kwotach, jakie mamy do wykorzystania w tej perspektywie unijnej, a zwracała przede wszystkim uwagę na dobre współdziałanie instytucji, firm i organizacji, zaangażowanych w realizację programu. Podkreślała, że podział województwa na subregiony w sposób naturalny wpłynął na powstawanie kolejnych projektów partnerskich – w obecnej perspektywie jest już 98 takich projektów inwestycyjnych i aż 142 projekty z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Radni poznali też najważniejsze liczby. Jak mówiła Karina Bedrunka, obecnie już niemal 77% pieniędzy z RPO jest już zaangażowanych w umowach z beneficjentami. Zrównoważony transport, gospodarka niskoemisyjna, zapobieganie zagrożeniom, innowacje w przedsiębiorstwach – w tych działaniach już pond 80% dostępnych kwot jest rozdysponowanych. – W roku 2018 największy skok nastąpił w płatnościach. Wypłaciliśmy beneficjentom ponad 1 291 mln złotych. To największa kwota, jaką do tej pory wypłacono w regionie – dodawała dyrektor. W rankingu województw pod względem zatwierdzonych płatności opolskie zajmuje od dawna pierwsze miejsce – w tej chwili to już 32% całej kwoty RPO.
Wyzwaniem na ten rok jest wykorzystanie pieniędzy przeznaczonych na działanie związane z ochroną powietrza. Chodzi tu przede wszystkim o środki na wymianę starych, nieekologicznych źródeł ciepła. Wykorzystano 73% kwoty dostępnej w pierwszym naborze, a kolejny nabór projektów przygotowywany jest na wrzesień.
– Dofinansowanie wszystkich dotychczasowych projektów przekroczyło już 3,1 mld zł. A to, że możemy RPO realizować spokojnie i płynnie, jest efektem bardzo dobrej komunikacji z beneficjentami i wspomnianym już działaniom partnerskim – relacjonowała Karina Bedrunka.
Fot. melonik