Także dzisiejsza konferencja prasowa Lewicy była głównie temu tematowi poświęcona. I trudno się dziwić. Świat jest coraz mniej bezpieczny.

1 czerwca rozpoczął się Miesiąc Dumy – Pride Month – czyli święto bycia sobą, dla upamiętnienia zamieszek w Stonewall pod koniec czerwca 1969 roku. Nie jest więc przypadkiem, że w wielu miastach odbywają się marsze równości. Przy okazji opolskiego marszu w mieście pojawili się: ministra do spraw równości Katarzyna Kotula, posłanka Lewicy Marcelina Zawisza i wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek.

– To miesiąc dumy dla społeczności, która celebruje różnorodność, która jest wspaniała i kolorowa i która od lat walczy o swoje podstawowe prawa. Musimy zapewnić naszym obywatelkom i obywatelom żeby czuli się bezpiecznie, żeby mieli pełnię praw, żeby wiedzieli, że są u siebie w całej Europie.  Jesteśmy tu dzisiaj po to, aby wspierać środowiska LGBT+ – mówiła Marcelina Zawisza.

Katarzyna Kotula przypomniała jak społeczność LGBT+ była traktowana przez PiS. – My musimy się wywiązać ze swoich zobowiązań – nie tylko przeprosić tę społeczność ale sprawić by powstała i została wprowadzona w życie ustawa o mowie nienawiści z całym katalogiem osób zagrożonych – mówiła ministerka równości.

– Prace nad zmianami Kodeksu karnego dotyczącymi mowy nienawiści także wobec osób LGBT, rozpoczęły się na początku tego roku i niebawem trafią pod obrady Sejmu – mówił Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości. – Ustawa jest już po konsultacjach społecznych, przyjęta przez komitet stały Rady Ministrów i niebawem, będzie przedmiotem dyskusji Rady Ministrów i pójdzie do parlamentu. Przyszedł najwyższy czas, żeby zakazać ohydnej mowy nienawiści wobec jakiejkolwiek mniejszości. Artykuł kodeksu karnego, którego dotyczą zmiany, mówi o tym, że za stosowanie przemocy lub groźby wobec osób z powodu ich przynależności narodowej, etnicznej czy rasowej podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Te przepisy będą poszerzone o płeć, orientację seksualną, tożsamość płciową, wiek czy niepełnosprawność.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.