Uczniowie przez dzień zajęli miejsce nauczycieli. Prowadzili lekcje, odpytywali, a także zadawali zadania. Natomiast prawdziwi nauczyciele mieli okazje powrócić do szkolnych ławek.
Z okazji Dnia Dziecka Liceum Ogólnokształcące w Dobrzeniu Wielkim zorganizowało projekt pod nazwą pajdokracja. W myśl tej zasady władzę na lekcjach przejęli uczniowie, którzy musieli zrealizować wybrany przez siebie temat. Zarówno nauczycielom jak i uczniom podobała się taka forma prowadzenia zajęć. Ci pierwsi mogli przypomnieć sobie, jak to było kilkanaście lat temu, gdy sami siedzieli w ławkach.
– Dzisiejszy dzień zaliczam do udanych i mogę śmiało powiedzieć, że dzień pajdokracji w naszej szkole, to dobry pomysł. Sądzę, że będzie to nowa szkolna tradycja. Wymaga ona jednak jeszcze pewnego dopracowania. Wcześniej należałoby rozplanować ten dzień i rozdzielić zadania wśród uczniów – relacjonuje Roman Partykowski, anglista ZS w Dobrzeniu Wielkim.
– Miło mi było ponownie zasiąść po drugiej stronie niż dotychczas. Najmilej jednak było, gdy uczniowie prawidłowo odpowiadali na pytania nowej pani profesor. Czułam tę wewnętrzną satysfakcję z mojej włożonej pracy – mówi Anna Kuśnierz, nauczycielka matematyki.
Młodzież zrozumiała, że zawód nauczyciela nie jest łatwy. Kosztuje wiele wysiłku, jednak przynosi satysfakcję w postaci uśmiechów na twarzach uczniów.
– Wcieliłam się dziś w podwójną rolę nauczyciela. Uczyłam angielskiego i matematyki. Podczas tych zajęć zrozumiałam, że ten zawód do łatwych nie należy. Uświadomiłam sobie, że w tym zawodzie najważniejsza jest pasja. Jeśli jej zabraknie wykonywanie tej pracy mija się z celem – opisuje uczennica pierwszej klasy liceum, Agnieszka Zowada.
Dla uczniów w ramach prezentu przewidziany jest też „dzień bez pytania”. Każda klasa dostanie karnet, na którym wpisze dowolnie wybrany dzień, kiedy zostanie zwolniona z odpowiedzi i niezapowiedzianych kartkówek.
Fot.: Tomasz Chabior