Kolejny sezon artystyczny w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu to duże inscenizacje, premiery, nowe inicjatywy, liczne zdarzenia artystyczne, programy edukacyjne, festiwale, a także po raz pierwszy w Polsce – międzynarodowa konferencja European Theatre Convention (ETC), organizacji zrzeszającej ponad 40 teatrów z 20 krajów europejskich. Teatr im. Jana Kochanowskiego jest jedynym polskim teatrem w ETC.
– Czy w świecie pandemii, wojen, kryzysów ekonomicznego i klimatycznego, niepewności o jutro, jest miejsce na teatr, na kulturę? Jeszcze bardziej niż kiedykolwiek! Teatr jest jedną z nielicznych już dzisiaj stref dialogu, mających na celu uzmysłowienie, że świat nie jest czarno-biały. Właśnie tutaj można próbować odróżnić prawdę od fałszu, bo przecież w życiu, na co dzień, staje się to coraz trudniejsze. To przestrzeń, gdzie wspólnie można zmieniać dawno utarte punkty widzenia, poszerzać pole widzenia, zamiast je zawężać. Chcemy by nasz teatr – wielu głosów, różnych spojrzeń – był szkłem obiektywu, który skierujemy w każdym możliwym kierunku, by stworzyć jak najbardziej kompletny obraz otaczającego nas świata. Zachęcamy naszych widzów, by dostrzegali w dzisiejszym świecie jego złożoność i najróżniejsze odcienie. W dobie światowych kryzysów chcemy pomagać tym, którzy tego wsparcia potrzebują. Zarówno twórcom, jak i naszym widzom! – mówi dyrektor Norbert Rakowski.
W imię idei „teatru wielu głosów, różnych spojrzeń” sezon Teatr otwiera pierwszą edycją Opolskiej Sceny Tańca. To nowy projekt w dwóch odsłonach – wrześniowej i grudniowej. Jego celem jest zarówno wsparcie niezależnych polskich twórców, jak i przybliżenie opolskiej publiczności języka performansu i teatru tańca. Na scenach Kochanowskiego zobaczyć będzie można prace zarówno młodych, jak i uznanych choreografów i performerów m.in. spektakle Anny Piotrowskiej, Pawła Sakowicza, Renaty Piotrowskiej-Auffret, Weroniki Pelczyńskiej, Janusza Orlika czy Jacka Przybyłowicza. Odbędą się także wykłady, spotkania z twórcami oraz warsztaty taneczno-ruchowe.
Jesienią artyści zaprezentują tytuły, które dopiero co miały swoje premiery, a które zostały znakomicie przyjęte przez widzów i wysoko ocenione przez krytyków, takie jak „Ziemia obiecana”, „Los Endemoniados/Biesy”, „Rohtko” czy „Historia miłosna”.
Nie zabraknie w repertuarze ubiegłorocznych hitów, które opolscy artyści zaprezentują na rodzimych scenach, a także na festiwalach: „Badania ściśle tajne” , na lubelskim festiwalu Konfrontacje Teatralne, a „Instytut” na 13. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych „m-teatr”.
Kontynuowana będzie również działalność Centrum Edukacji Teatralnej, które od roku tworzy w teatrze miejsce spotkań, warsztatów, wykładów i wymiany myśli wspierających przestrzeń różnych spojrzeń i perspektyw.
Co roku Teatr ogłasza konkurs Modelatornia, a w ramach rezydencji wspiera tych, którzy pozostają poza oficjalnym obiegiem instytucjonalnym. W tym sezonie opłaty za zaproszenia przeznaczone bedą wyłącznie na wsparcie młodych twórców, którzy nieczęsto mają szansę zaistnieć po wyższej szkole artystycznej w profesjonalnym teatrze. To będzie fundusz na debiut reżyserski, który pozwoli rozwinąć skrzydła młodym ludziom teatru – odważnym, pełnym pasji i mającym wiele do powiedzenia.
I zapowiedzianych już pięć premier. Pierwszą z nich będzie spektakl Janusza Opryńskiego „Antonówki”. Autor, zgodnie z duchem książki Sylwii Frołow („Antonówki. Kobiety i Czechow”, Wyd. Czarne), wydobywa historie czechowowskich kobiet, dając im współczesną energię i emancypacyjną świadomość. Spektakl zobaczyć będzie można na Dużej Scenie teatru już w listopadzie.
W listopadzie również kolejna z planowanych premier – finał 5. edycji konkursu na projekt teatralny Modelatornia, a zarazem debiut reżyserski Patrycji Wysokińskiej, studentki reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. „Kordiani” będzie spektaklem współtworzonym z młodzieżą, przygotowanym dla nastolatków i dorosłych. Twórczynie i twórcy będą zastanawiać się, kim są dzisiejsi młodzi bohaterowie i bohaterki, jakie mają pragnienia, obawy i troski, co chcą zmienić? Punktem wyjścia do spektaklu będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego, a inspiracją – kanoniczna inscenizacja Jerzego Grotowskiego.
W lutym 2023 roku zespół zaprezentuje klasykę teatru współczesnego, czyli „Kotkę na gorącym, blaszanym dachu” Tenessee Williamsa w reżyserii Radosława Stępnia, młodego reżysera, którego „Matkę” wg St. I. Witkiewicza opolska publiczność mogła zobaczyć w ramach 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa”.
Na wiosnę zapanowane sa także premiery spektakli w reżyserii Miry Mańki – laureatki Grand Prix 11. Koszalińskich Konfrontacji „m-teatr” – oraz dyrektora teatru Norberta Rakowskiego.
W maju 2023 roku odbędzie się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego wyjątkowe wydarzenie – ETC International Theatre Conference. European Theatre Convention (ETC) to ogólnoeuropejska organizacja, zrzeszająca i reprezentująca ponad 40 teatrów z 20 krajów europejskich, której celem jest tworzenie, ochrona i promowanie sztuki teatralnej w całej Europie i poza nią. Teatr im. Jana Kochanowskiego jest jak dotąd jedynym polskim teatrem zrzeszonym w tej prestiżowej organizacji. ETC na miejsce kilkudniowej konferencji wybrało właśnie opolski teatr.
Niespełna trzy tygodnie później – na przełomie maja i czerwca¬ – we współpracy z Instytutem Teatralnym, kolejne r Opolskie Konfrontacje Teatralne/ „Klasyka Żywa”. To jeden z najważniejszych przeglądów teatralnych w kraju, prezentujący najciekawsze realizacje teatralnej klasyki, co roku ściągający do Opola widzów z całej Polski.