To dwa w zasadzie nie powiązane ze sobą konkursy. Łączą je odbiorcy: mieszkańcy wsi, którzy dbają o otoczenie, dziedzictwo i aktywność w sołectwach.
„Ojcem” konkursu „Piękna Wieś Opolska” jest były wojewoda, były poseł, dzisiaj pełnomocnik zarządu województwa do spraw Odnowy Wsi Ryszard Wilczyński. Jak mówi, świat się zmienił i nie może już tego swego dziecka traktować tak jak na początku. – Wieś przeszła modernizację, bardziej na wzór miejski – wyjaśnia. – Zmieniły się wyzwania. Poszukujemy nowej formuły która tłumaczy współczesność, w tym sensie, że aby wieś mogła funkcjonować potrzebujemy wszystkich atrybutów nowoczesnej techniki. Także na Opolszczyźnie przygotowujemy nową wersję działań, na rzecz odnowy wsi wpisującą się w europejski kontekst. To będzie Odnowa Wsi 2.0 – dodaje.
Pierwszy z konkursów „Piękna Wieś Opolska – Siła Ludzi, Siła miejsc” stawia na relacje między mieszkańcami i umiejętność integrowania się. Wzorem zeszłego roku pozostanie ciesząca się dużą popularnością kategoria „Debiut”. Tutaj udział może wziąć każda miejscowość wiejska w województwie opolskim, która jeszcze nie uczestniczyła w konkursie „Piękna Wieś Opolska”.
– Zachęcamy wszystkich do udziału w konkursie – apeluje marszałek Andrzej Buła. – Wasze miejscowości na to zasługują, musicie się tylko odważyć – dodaje.
Kolejną nowością jest kategoria „Najciekawsze Miejsce”. To zachęta podzielenia się z innymi tymi zakątkami, które wyróżniają specyfikę danej wsi. Przypomnijmy, że samym konkursie oceniane jest m.in. zaangażowanie i kreatywność mieszkańców. Ważnym aspektem konkursu jest również pokazanie tego, że dzięki unijnym pieniądzom zmienia się nasze otoczenie. Warto przypomnieć, że w tym roku województwo opolskie świętuje 20-lecie w Unii Europejskiej
– Pierwszy konkurs został zorganizowany ćwierć wieku temu – przypomina marszałek Antoni Konopka. – Na początku oceniano ład i estetykę. Z biegiem lat dodawano kwestie związane z integracją, aktywnością i współpracą. W ostatnich latach wyzwaniem było środowisko i ekologia. – „Siła ludzi, siła miejsc” – to motto tegorocznej edycji. Szczególnie oceniane będzie budowanie wizerunku i marki. To wszystko składa się na promocję naszego regionu – mówi.
Andrzej Buła zwraca uwagę na wymiar społeczny. – Dostrzegajmy piękno w miejscach, w których mieszkamy. Zachęcam społeczników, aby zgłaszali swoje miejscowości. Bardzo jestem zaskoczony zeszłoroczną nową kategorią „debiut”. Sam byłem zdziwiony różnorodnością zgłoszeń. Mam nadzieję, że w tym roku wpłynie ich ponad siedemdziesiąt – namawiał marszałek województwa.
Gmina można zgłosić jedną wieś w kategorii „Najpiękniejsza wieś – Debiut” oraz w kategorii „Najciekawsze Miejsce”. Termin zgłoszeń mija 19 kwietnia 2024 r. Szczegóły konkursu tutaj.
Ryszard Wilczyński, pełnomocnik zarządu województwa do spraw Odnowy Wsi był jednym z pomysłodawców plebiscytu. – Wieś ma być piękna. To co zawsze było najwyżej oceniane, to piękno wspólnoty. Ludzie, którzy chcą żyć ze sobą, mają wspaniałe pomysły. To siła ludzi i to siła miejsc. Odbiór tej przestrzeni, to opowieść o danej miejscowości – zaakcentował. Zauważył też, że w ostatnich latach były oceniane również murale, które stały się specyficznym obrazem danej społeczności.
Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWO Marcin Oszańca dodaje, że kolejną propozycją ogłoszoną w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej jest otwarty konkurs ofert pn. „Opolskie Tradycje Dożynkowe”.
Jest to wynik próśb i sugestii samych mieszkańców, którzy angażują się w tworzeniu życia społecznego na wsi. – Wspieramy tych, którzy chcą i mają pomysł na kultywowane tradycji. W zeszłym roku zorganizowaliśmy warsztaty przygotowania koron żniwnych i usłyszeliśmy, że wielu mieszkańców nie ma możliwości np. zakupu strojów ludowych. Dlatego chcemy inspirować do kultywowanie tradycji związanych z okresem żniw. Będziemy pomagać w zakupach elementów ludowych charakterystycznych dla Śląska Opolskiego. Z przekazanych pieniędzy będzie można również zorganizować warsztaty związane z tradycjami i obrzędami np. czasu dożynek – wyjaśnił Marcin Oszańca.
Termin składania ofert we wspomnianym konkursie mija 27 marca br. Wszystkie szczegóły konkursu tutaj. Wnioski należy składać poprzez generator eNGO.
Fot. melonik