Pielgrzymi wędrujący szlakiem św. Jakuba spotkali się w piątkowy wieczór (13 stycznia) w Czarnowąsach. Noworoczne spotkanie pełne było opowieści, relacji z pielgrzymek i wymiany doświadczeń, nie zabrakło też podzielenia się opłatkiem.

Mam przyjemność, po raz kolejny być zaproszony na spotkanie z pielgrzymami, podróżującymi szlakiem św. Jakuba, w tym roku spotykamy się w Czarnowąsach. To wydarzenie pokazuje jak zintegrowani są mieszkańcy, nie tylko naszej gminy, ale wszystkich gmin przez które przebiega szlak. Dziś gościmy pielgrzymów z Zabrza czy Wrocławia – mówił Piotr Szlapa, wójt gminy Dobrzeń Wielki.

W spotkaniu wzięli udział pielgrzymi, przedstawiciele sołectw, władze gminy i województwa oraz duszpasterze. W spotkaniu brało udział ponad 100 osób.

Chcemy zebrać wszystkich sympatyków i członków stowarzyszenia Pielgrzymi Opolscy, którzy pielgrzymują drogami św. Jakuba. Naszym zadaniem jest nie tylko nim podążać, ale też zajmować się ludźmi, którzy przemierzają szlak na odcinku opolskim. Dbamy o to żeby pielgrzymi czuli się dobrze, bezpiecznie, staramy się zapewnić im bazę noclegową, służymy też radą którędy pójść – mówił Helmut Starosta, prezes Stowarzyszenia Pielgrzymi Opolscy.

Jeśli dzień św. Jakuba wypada w niedzielę, mówi się, że jest to rok Jakubowy. Piątkowe spotkanie zostało zorganizowane m.in. z tej okazji.

To nie pierwsze takie spotkanie, wiele osób drogą św. Jakuba  już przeszło, część dopiero ma zamiar, więc podpytują co zabrać, jak się zachować, jak najlepiej dotrzeć – dodaje Helmut Starosta.

W tym roku mija 15 lat odkąd członkowie stowarzyszenia zaczęli odbudowę szlaku św. Jakuba na terenie województwa opolskiego. Wszystkie te działania są możliwe dzięki ludziom dobrej woli.

Chciałbym serdecznie podziękować naszym lokalnym społecznikom, duszpasterzom, którzy są dziś z nami. Warto spotkać się z pielgrzymami, porozmawiać, posłuchać rad, a kiedyś samemu spróbować tej wędrówki – podsumowuje Piotr Szlapa.

Fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie