Emeryci i renciści, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (kobiety 60 lat, a mężczyźni 65 lat), a w 2021 roku sobie dorabiali, mają już niespełna tydzień, żeby powiadomić o tym ZUS.

Chodzi między innymi o ubiegłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy też przychody z prowadzenia działalności gospodarczej. Rozliczenie z dodatkowego przychodu dotyczy też wcześniejszych emerytów i rencistów, którzy w 2021 roku pracowali za granicą.

– Informacja o dodatkowych przychodach jest potrzebna do rozliczenia wypłacanego świadczenia – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu. – Świadczenie może zostać rozliczone rocznie lub miesięcznie. Chcemy umożliwić rozliczenie emerytury czy renty w najkorzystniejszy sposób, ale do tego niezbędne jest zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Potrzebne do tego dokumenty wystawiają pracodawcy. Te osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą złożyć oświadczenie samodzielnie, a ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Oświadczenie należy dostarczyć do tego oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę. Można to zrobić na gotowym formularzu o symbolu EROP Oświadczenie o osiąganiu przychodu. Dwustronicowy druk można wypełnić i wydrukować lub pobrać ze strony internetowej ZUS.

– Rozliczenie dodatkowego przychodu to obowiązek – dodaje Sebastian Szczurek. –  Jeśli do ZUS nie trafi informacja o dodatkowych przychodach z pracy, to Zakład może zawiesić wypłatę świadczenia, a nawet zażądać zwrotu niesłusznie pobranych pieniędzy, bo osiągany przez emeryta bądź rencistę przychód może wpływać na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

Zmniejszeniu podlega emerytura bądź renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górną kwotę graniczną, to jest 130 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, a także osoby, które pobierają z ZUS renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, ci, którzy dostają renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń, mogą zarobkować bez ograniczeń i nie muszą powiadamiać ZUS
o osiąganych zarobkach.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.