Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, bo jest mu zawsze oddany i wierny. Czworonożny przewodnik zapewnia swojemu opiekunowi nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również umożliwia mu codzienne funkcjonowanie. 27 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa Przewodnika. 

Święto to pokazuje, jak ważna jest rola psa-przewodnika w życiu codziennym wielu ludzi. To właśnie on pomaga osobom niewidomym wykonywać podstawowe czynności, przemieszać się czy podróżować. Pies-przewodnik musi więc spełniać odpowiednie wymagania, aby w ogóle mógł się nim stać.

Spokój, posłuszeństwo, przyjazne nastawienie do człowieka i energiczność, to tylko niektóre z cech charakteru, jakie powinny wyróżniać czworonożnego przewodnika. Ponadto obowiązkowe jest też specjalistyczne szkolenie, podczas którego futrzasty kandydat uczy się m.in. komend i niereagowania na rozpraszające czynniki z otoczenia. Jednak lista zadań, z jakimi musi zmierzyć się taki pies, jest długa i wymagająca.

Czworonożnego przewodnika i jego opiekuna łączy głęboka wyjątkowa więź. Zarówno osoba niewidoma, jak i pies wkładają wiele wysiłku w to, aby dobrze się nawzajem rozumieć, ufać sobie i odczytywać wzajemne emocje. Taka relacja owocuje współpracą i pięknem.

,,Nasi idealni towarzysze zawsze mają cztery łapy.”

              Colette

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.