Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Chrząstowice, prezentacje „I ja mam Talent”, dziecięca wyprzedaż garażowa, koncert zespołu „Akces”, pokaz strażacki, quiz o gminie Chrząstowice i wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych czekało w Chrząstowicach na osoby, które przyszły na piknik rodzinny. 

Piknik rodzinny w Chrząstowicach przyciągnął tłumy. Uczestnicy mogli skorzystać z wielu atrakcji, były koncerty, turniej piłki nożnej, pokazy sprawności strażackiej, zabawa taneczna pod gwiazdami.

Ogromnym powodzeniem cieszył się konkurs kulinarny „Smaki mojego dzieciństwa”. Było co degustować: panczkraut czyli ćapkapusta, pierogi ruskie z dodatkiem czosnku, boczku i szpinaku, smalec z ogórkiem, szpajza, ciasto z rabarbarem, surówki z kapusty, biały barszcz, a nawet cypryjskie ciasteczka o wdzięcznej nazwie – melomakarona. Celem organizatorów było pokazanie różnorodności, ale także jedności kulinarnej i przenikanie kultur.

– Wiele z tych potraw to moje dzieciństwo, szare kluski z jajecznicą, ćapkapusta, kołacz z rabarbarem, ślinka leci. Te przepisy trzeba zatrzymać, to nasze dziedzictwo i tradycja. Wnuki już nie chcą wodzionki, a pranzonki, to nie jedzenie, mówią – podsumowuje pani Gertruda z Chrząstowic.

Po konkursie powstanie książka kucharska z przepisami wszystkich uczestników. Stowarzyszenie otrzymało na ten cel dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.

Wyniki konkursu kulinarnego
Laureaci: 
I Janina Urbańczyk za pranzonki z klopsem z marchewki i kiszoną kapustą
II Irena Cebula za ciasto z rabarbarem
III Irena Kowalczyk za pranzonki

Wyróżnienia:
Julia Klimek za pierś z kurczaka i puree z groszku
Henryk Tarkowski za kalafior konserwowy
Edyta Pająk za pierogi ruskie z trzema różnymi dodatkami: czosnkiem, boczkiem i szpinakiem
Maria Olech za zalewajkę świętokrzyską
Lidia Fronia – za deser szpajza
Ryszard Pierzchała za polędwiczki w sosie własnym z batatami
Zuzanna Harańczyk za muffinki – czekoladowa bomba

piknik-rodzinny-chrzastowice 2019

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy i tatuaże i wyprzedaż garażowa. Na scenie zaśpiewał Akces z Ozimka. W namiocie swoje umiejętności prezentował Daniel Bewko, II wicemistrz Polski i zdobywca II Pucharu Polski w carvingu. Pan Daniel rzeźbi w arbuzach, brokułach, porach i wszelkich innych warzywach i owocach. Zamienia je w dzieła sztuki.

Piknik rodzinny w Chrząstowicach odbywa się pierwszy raz – mówi Małgorzata Strzelec, przewodnicząca Stowarzyszenia Przyszłość Chrząstowic. Mamy tu wiele atrakcji. Chcieliśmy, żeby festyn miał rozmach i przyciągnął mieszkańców. Oprócz rozrywki staramy się również pomagać. Zbieramy fundusze na dzieciaki niepełnosprawne – „Daj piątaka dla dzieciaka”. Na ten cel będziemy także licytować owocowe rzeźby pana Bewki.

Każdy, kto przyszedł dziś na imprezę mógł się świetnie bawić i wspomóc dzieci niepełnosprawne i ich rodziny. W Chrząstowicach bawiło się kilkaset osób.

Opowiecie.info objęło piknik rodzinny patronatem medialnym

Fot.: Magdalena Fleszar

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Z mediami związana od 20 lat. Z zawodu nauczyciel języka polskiego, dziennikarz, manager i rehabilitant. Przez 18 lat rzecznik prasowy. Teraz redaktor naczelny opowiecie.info. W przeciwieństwie do innych szefów, lubi jak ją lubią. Czy jest dobrym szefem? Nie odpowiada. Zapytamy współpracowników. Czyta namiętnie kryminały, szczególnie Krajewskiego. Hobby, to córka która zwiedza świat i studiuje dziennikarstwo w Londynie i fotografia. Odpręża ją jazda samochodem, film i plotki z sąsiadką.