Grudzień to miesiąc, w którym przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia. To również dobry czas na podsumowania i zadanie sobie pytania co się nam udało zrealizować w tym roku, co nas zaskoczyło, a co wymaga dalszej uwagi i działania. Jaki był miniony rok dla naszego samorządu? Jak poradziliśmy sobie z wyzwaniami i problemami w zmieniającej się rzeczywistości społeczno-gospodarczej i politycznej?

Podsumowanie roku 2023 w gminie Dobrzeń Wielki

Wydarzeń i spraw było naprawdę wiele. Od początku roku prowadzone były remonty i rozbudowy dróg gminnych, m.in. w Dobrzeniu Małym przy ul. Odrzańskiej,  w Kup przy ul. Karola Miarki, ul. Jańskiego, Kościelnej, Mehla, Księdza Scheitzy, Rudzina i Korfantego w Dobrzeniu Wielkim. Nasz samorząd podjął współpracę z Gminą Popielów oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego w sprawie remontu drogi 457 na odcinku Chróścice – Stare Siołkowice. Przygotowaliśmy, wspólnie z gminą Łubniany i przekazaliśmy Zarządowi Dróg Wojewódzkich, dokumentację rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 461 o ścieżkę pieszo-rowerową, na odcinku Kup-Brynica. Zakończyliśmy też przebudowę i wyposażenie świetlicy w Dobrzeniu Małym oraz termomodernizację budynku urzędu gminy. Cały rok trwała budowa gminnej stołówki i Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Chróścicach. Przy nadbrzeżu Odry, w Dobrzeniu Wielkim, przygotowano miejsce do cumowania małych łodzi. Zrealizowaliśmy również dwa mniejsze zadania, w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej.

W lutym otworzyliśmy Klub Seniora w GOK-u, gdzie znalazły się sala spotkań, zaplecze kuchenne, sale do ćwiczeń i rehabilitacji. Wszystkie te zadania były współfinansowane ze środków zewnętrznych. W tym roku zleciliśmy kilka projektów budowlanych, m.in. przebudowy budynku szkoły w Kup na potrzeby przedszkola, termomodernizacji budynku TOR-u. Na to pierwsze zadanie pozyskaliśmy już dofinansowanie zewnętrzne i w styczniu ogłośmy przetarg na roboty budowlane. Jeszcze w grudniu ogłosimy postepowania na remonty ulic Sieniewicza i Jańskiego w Dobrzeniu Wielkim. Na te zadania również pozyskaliśmy dofinansowanie.  W grudniu rozstrzygnęliśmy też przetargi na oczekiwane przez mieszkańców remonty ulic Świętego Rocha w Chróścicach oraz Strzelców Bytowskich w Dobrzeniu Wielkim. Te zadania  również są realizowane dzięki dotacjom.  Rozstrzygnęliśmy przetarg na  budowę stacji transformatorowej SN/nN dla potrzeb zasilania elektroenergetycznego nowej stołówki gminnej przy ul. Reymonta w Dobrzeniu  Wielkim. Inwestycja ta pozwoli obniżyć koszty energii w tym i w innych obiektach gminnych znajdujących się w pobliżu.

Podsumowanie roku 2023 w gminie Dobrzeń Wielki

W trakcie realizacji jest rozbudowa oświetlenia ulicznego na terenie Gminy  Dobrzeń  Wielki, w wyniku  którego o nowe punkty oświetleniowe wzbogacą się ulice Reymonta, Poziemby i Zapolskiej w Dobrzeniu Wielkim oraz Leśna w Kup. Wykonaliśmy również Program Funkcjonalno-Użytkowego modernizacji  energetycznej  budynku ośrodka zdrowia w Dobrzeniu Wielkim przy ulicy Reymonta.

W trakcie opracowania są dokumentację projektowe na budowę nowego budynku przedszkola w Dobrzeniu Wielkim, rozbudowę odcinka drogi gminnej ul. Leśnej ( d.~950m) w Dobrzeniu Wielkim, budowę drogi gminnej oznaczonej w MPZP jako KDZ-2 ( dł.~ 100m)  w Dobrzeniu Wielkim (droga do Policji), budowę odcinka drogi gminnej oznaczonej w MPZP jako KDD-2 (dł.~900m) w Dobrzeniu Wielkim do terenów inwestycyjnych, budowy drogi gminnej (dł. ok.200 m) w Kup  przy ul. Szpitalnej,  rozbudowy oświetlenia ulicznego ulic: Drzymały, Miłej i Osiniec w Dobrzeniu Wielkim oraz ulicy Sportowej w m. Kup i bocznej  ulicy Ligonia w  Chróścicach.  Oprócz większych zadań realizowaliśmy również szereg nie mniej ważnych mniejszych przedsięwzięć  związanych z bieżącym utrzymaniem mienia komunalnego, gminnej zieleni, obiektów sportowych i oświatowych. Wartość tegorocznych inwestycji przekroczyła kwotę 11 milionów złotych, przy czym większość środków inwestycyjnych pochodziła z dotacji zewnętrznych.

Podsumowanie roku 2023 w gminie Dobrzeń Wielki

9 maja tego roku podpisaliśmy z Gminą Popielów i Gminą Lewin Brzeski porozumienie o ustanowieniu klastra energii. Ideą współpracy jest rozwój rozproszonych oraz odnawialnych źródeł energii, racjonalizacja wykorzystania zasobów lokalnych i zwiększenie atrakcyjności terenów inwestycyjnych poprzez zmniejszenie kosztów energii. Klaster Energii Aglomeracji Opolskiej Zachód, którego jesteśmy złożył już, w imieniu współtworzących go samorządów, wniosek o dofinansowanie do ogłoszonego naboru naboru B2.2.2 – wsparcie przedinwestycyjne – Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne, Krajowy Plan Odbudowy. W najbliższych dniach ma wystartować  nabór wniosków na budowę inwestycji OZE – dot. instalacji OZE realizowanych przez społeczności energetyczne, dla działania B.1: Demonstracyjne projekty inwestycyjne realizowane przez społeczności energetyczne – inwestycja B2.2.2., w którym jako członek klastra również chcemy wziąć udział.

Prócz projektów inwestycyjnych realizujemy projekty miękkie. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu rozpoczęliśmy  m. in. projekty: „Śląskie Tradycje na Stobrawskim Zielonym Szlaku”, „EKO GMINA – Edukacja, Motywacja, działanie”, „Opieka wytchnieniowa”, „Asystent Osoby Niepełnosprawnej”, Spotkanie dla Rolników „Zielona Gospodarka”, „Przystosowanie Urzędu Gminy dla osób z niepełnosprawnościami” i programu edukacyjne dla uczniów:  „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, „Poznaj Polskę” czy program „Umiem pływać”. Nasze placówki edukacyjne, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gminny Ośrodek Kultury brały udział w projektach z dofinansowaniem zewnętrznym. Wartość tych projektów, z których każdy jest współfinansowany ze środków zewnętrznych, to kwota przekraczająca 800 tysięcy złotych.

 

Mijający rok obfitował w wydarzenia, które pozostawiają ślad w naszej pamięci.  W czerwcu swoje setne urodziny świętowała Pani Lucja Kokott z Chróścic. Dwudziestolecie istnienia uczciły dwa stowarzyszenia działające w sołectwie Kup – Stowarzyszenie na rzecz autyzmu „Uczymy się żyć razem” i Klub „LUKS Podium KUP”. Grupa Cyrkowa „Cudaki”, z Panią Grażyną Chmielowicz na czele,  swoje dwudziestolecie spędzała razem z publicznością w Gminnym Ośrodku Kultury. Z kolei Bank Spółdzielczy w Dobrzeniu Wielki zorganizował hucznie obchody 25-lecia działalności nad „Balatonem”. Wójt Gminy Piotr Szlapa i Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego uhonorowali pary małżeńskie, które obchodziły 50 rocznicę ślubu. Wśród zaproszonych gości były także pary z dłuższym stażem. Pani Renata i Hubert Ressel świętowali 67 rocznicę ślubu. W sołectwie Kup odbyły się uroczyste obchody 125-lecia konsekracji zabytkowego kościoła pw. św. Jerzego, a w Dobrzeniu Wielkim świętowano obchody 70-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego.

Podsumowanie roku 2023 w gminie Dobrzeń Wielki

Mijający rok przyniósł kilka zmian w gminnej edukacji. Nowym dyrektorem Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim został Pan Piotr Worobiec. Z kolei Publiczną Szkolę Podstawową z Oddziałami Sportowymi prowadzi, od nowego roku szkolnego, Pan Wojciech Lasota. Zastąpił on Panią Gabrielę Matyszok, która przez wiele lat kierowała placówką. Pani Gabriela nadal pracuje w placówce jako nauczyciel. Panie Magdalena Kłobucka-Grubecka, Katarzyna Jakubczyk oraz Katarzyna Wróbel otrzymały awans na nauczyciela mianowanego. Aktywność innych dobrzeńskich nauczycieli docenił także Wójt Gminy przyznając doroczne nagrody. Z kolei Pani Wanda Piętka wicedyrektor Zespołu Szkół otrzymała wyróżnienie Marszałka Województwa Opolskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i rozwoju edukacji. Nagrody trafiły też do uzdolnionych uczniów, którzy uczęszczają do gminnych szkół. Tytuł Prymusa Opolszczyzny Marszałka Województwa Opolskiego odebrała Oliwia Unruch z PSP nr 3 w Dobrzeniu Wielkim, a statuetki „Dobrzeński Talent” trafiły do Lei Chodorowskiej, Wiktora Gucmana, Filipa Paprockiego, Damiana Pierskalli, Marty Pelc, Aleksandra Taszyckiego, Mai Żołnowskiej, Emilii Gross, Natalii Schwierz, Aleksandra Świerada, Witkora Burneckiego, Kamili Mościckiej, Wiktorii Zakrzewskiej i Pauliny Wójcik.   Nagrodę dla najlepszych BHP-owców w regionie i w kraju odebrali podopieczni Pani Anny Świtoń z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim.  Sukcesy edukacyjne zostały również potwierdzone poprzez wyniki egzaminów ósmoklasistów i maturzystów, którzy pomimo nauki zdalnej, w czasie pandemii i wielu zmian w programie edukacyjnym, poradzili sobie bardzo dobrze. Warto też wspomnieć, że w tym roku szkoła i przedszkole z Chróścic przygotowały sale sensoryczne do pracy z dziećmi wymagającymi szczególnego wsparcia.

Podsumowanie roku 2023 w gminie Dobrzeń Wielki

Świetne wyniki odnotowali także dobrzeńscy sportowcy. Podopieczna Klubu Karate Kyokushin ARI Dobrzeń Wielki Alicja Kołodziej zdobyła tytuł Mistrzyni Europy Kadetek w kategorii do 50 kilogramów. Katarzyna Kokot, lekkoatletka uprawiająca skok wzwyż, po raz kolejny wróciła z Mistrzostw Polski ze złotym medalem. Zawodnicy klubu „LUKS Gwiazda Dobrzeń Wielki” zdobywali złote, srebrne i brązowe medale na Mistrzostwach Polski Juniorów w skokach na trampolinie i podwójnej ścieżce. Weronika Antoszczyk uplasowała się na 5 miejscu na Mistrzostwach Świata Juniorów w Birmingham, co znakomicie rokuje na przyszłość. Kluby piłkarskie TOR Dobrzeń Wielki, Victoria Chróścice i LZS KUP dzielnie walczyły o punkty i awans. Kluby prowadziły także znakomitą działalność szkoleniową dzieci i młodzieży i organizowały imprezy sportowo-rekreacyjne dla mieszkańców.  Uczniowski lekkoatletyczny klub LUKS Podium KUP przeprowadził kilka znaczących imprez sportowych dla dzieci i młodzieży. Wśród popularnych dyscyplin dobrze rozwijał się tenis ziemny w Klubie GRAND PARK w Dobrzeniu Wielkim. Młodzi zawodnicy tego klubu zdobywali nagrody w rywalizacji międzyregionalnej. Szkolenie w zakresie wschodnich sztuk walki prowadziły   Klub Karate Kyokushin ARI i Stowarzyszenie AIKODO. Znakomite regionalne imprezy biegowe zorganizowało Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych „Talent”. W tym roku zaplanowano dwie edycje: wiosenną „Bieg Od jeziora do jeziora” i zimową „Bieg po choinkę”. Każdej imprezie przyświecał cel charytatywny. Do organizacji włączali się młodzi wolontariusze i pasjonaci biegania. Wydarzeniem, które zgromadziło wielu zawodników i widzów były Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. W tym roku odbyły się one w miejscowości Kup. Zwycięzcą zawodów została drużyna OSP z Dobrzenia Małego. Wśród tegorocznych popularnych wydarzeń znalazły się: Maibaum FEST w Dobrzeniu Wielkim, XV Jubileuszowy Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego SILESIAN CUP, XIV Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Sztuki Cyrkowej „Magia Cyrku”,  Noc świętojańska na Odrze Ślum, ZLOT OLDTIMERÓW, Oktober Fest w Dobrzeniu Małym, Akcja ekologiczna „Czysta Odra”, inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa na Opolszczyźnie, która odbyła się  w Chróścicach i Mikołaj bez barier organizowany przez Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych „Talent” z Panią Ewą Holeksa na czele.

W naszych sołectwach odbywały się odpusty ku czci miejscowych patronów św. Urbana w Dobrzeniu Małym, św. Jadwigi Śląskiej w Chróścicach i św. Katarzyny w Dobrzeniu Wielkim,  dożynki parafialne i uroczystości św. Marcina. Ponadlokalnym świętem religijnym był sierpniowy odpust ku czci św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim. Stałym punktem programu gminnych wydarzeń były również jarmarki adwentowy i wielkanocny oraz giełdy staroci w Dobrzeniu Małym.

Gmina Dobrzeń Wielki zyskała drugiego Ambasadora Kultury Panią Martę Wosz, a zespoły śpiewacze „Kupskie Echo” i „Dobrzenianki” zgarnęły laury na regionalnych konkursach muzycznych.  Marszałek Województwa Opolskiego docenił sołectwo Dobrzeń Wielki w regionalnym konkursie pn.: „Piękna Wieś Opolska”.

Duma nas rozpierała, gdy podziwialiśmy wyczyny Chrościckich rolników Piotra Libawskiego i Adriana Gregulca podczas zawodów w jeździe na traktorach. Panowie zajęli pierwsze miejsce! Reprezentantką Chróścic, w tej typowo męskiej dziedzinie, była także Pani Klaudia Bernat. Podbiła ona serca publiczności w Krowiarkach, gdzie obywały się zawody.  W Chróścicach pojawił się też oryginalny mural upamiętniający 70-tą rocznice zwycięstwa drużyny Victorii Chróścice w Mistrzostwach Polski drużyn piłkarskich Ludowych Zespołów Sportowych.

Grudzień obfituje w spotkania opłatkowe dla seniorów i osób samotnych, które organizowane są przez Rady Sołeckie przy wsparciu z budżetu gminy.

Nie sposób wymienić wszystkich tegorocznych wydarzeń organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury, Rady Sołeckie czy organizacje pozarządowe. Warto jednak podkreślić zaangażowanie i aktywność naszych mieszkańców, którzy chętnie włączali się w przygotowanie tych wszystkich przedsięwzięć, a także w pozyskiwanie środków na ich realizację.

Podsumowując mijający rok warto przypomnieć o rozwiązaniu ważnego problemu jakim był brak przychodni w Chróścicach. Dzięki działaniom podjętym przez Wójta Gminy Piotra Szlapę, przy wsparciu Rady Sołeckiej w Chróścicach, udało się uruchomić Ośrodek Zdrowia, w którym przyjmuje obecnie kilku lekarzy specjalistów.

W tym roku sukces odniosło także  Stobrawskie Centrum Medyczne działające w Kup, które  znalazło się w gronie najlepszych szpitali w Polsce oraz chróścicka Firma PROTEC, która zdobyła ogólnopolskie nagrody branżowe i wybudowała w Chróścicach nową halę magazynowo produkcyjną.

Niestety, pomimo starań wielu osób nie udało się w tym roku doprowadzić do budowy obwodnicy Gminy Dobrzeń Wielki. Ta inwestycja rozwiązałaby wiele problemów.

Rok 2023 był także czasem intensywnej pracy nad nową Strategią Rozwoju Gminy i Gminnym Programem Rewitalizacji. Obydwa dokumenty stanowią narzędzia planistyczne umożliwiające pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje i projekty społeczne w kolejnych latach.

Podsumowanie roku 2023 w gminie Dobrzeń Wielki

Mijający rok był również czasem wyborów do Rad Sołeckich na wiosnę, a w październiku do Sejmu i Senatu RP. W wyniku wyborów, na stanowiskach sołtysów pozostali Pani Beata Wolny z Chróścic,  Pan Jan Kołodziej z Dobrzenia Małego i Pan Janusz Piontkowski z Kup. Dobrzeń Wielki zagłosował na nowego sołtysa, którym został Pan Dariusz Lukas.  Na czas wyborów do parlamentu Urząd Gminy zorganizował 6 punktów wyborczych. Gmina Dobrzeń Wielki odnotowała najwyższy procent głosujących, którzy sprzeciwili się udziałowi w upolitycznionym referendum. Temat wpływu społeczności lokalnej na działania polityków, m.in. poprzez udział w wyborach, był  przedmiotem  tegorocznych spotkań Wójta Gminy Piotra Szlapy z młodzieżą. Edukacja w tym  zakresie jest niezwykle ważna. Przyszły rok to czas wyborów samorządowych, w których może wziąć udział każdy dorosły mieszkaniec, do czego gorąco zachęcamy.

Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw i działań podejmowanych, w tym roku, w naszej gminie. Warto jednak podkreślić fakt, że pomimo wielu zawirowań udało się uporządkować wiele spraw i zrealizować większość zaplanowanych działań usprawniających życie naszych mieszkańców.


Wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzanych w gronie rodziny i przyjaciół oraz wiele szczęścia i radości w nadchodzącym Nowym Roku życzą

Piotr Szlapa Wójt Gminy Dobrzeń Wielki oraz Roman Kołbuc Przewodniczący Rady Gminy Dobrzeń Wielki


Materiał sponsorowany gminy Dobrzeń Wielki

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie