Pierwsze takie urządzenia montowane są przy Placu św. Sebastiana. Czy zdadzą egzamin w opolskiej praktyce, dopiero sie okaże. Niewątpliwie są estetyczniejsze niż dotychczasowe pojemniki.

Automatyczne, podziemne kontenery na odpady zrewolucjonizowały rynek gospodarki odpadami Europy Zachodniej. Zastosowanie zasady „góry lodowej”, gdzie widoczny jest jedynie estetyczny „pilar”, pozwala zaoszczędzić przestrzeń oraz zapewnia estetyczny wizerunek otoczenia. System elektronicznej kontroli pozwala zredukować koszty utrzymania do niezbędnego minimum. Dzięki karcie chip każde gospodarstwo domowe płaci za wywóz śmieci, które rzeczywiście wytworzyło, a nie jak do tej pory ryczałtowo. Ponadto podziemne śmietniki same zasygnalizują w centrali zbliżającą się konieczność opróżnienia pojemnika, nie ma więc potrzeby cyklicznego sprawdzania poziomu zapełnienia.

Śmietniki podziemne funkcjonują już w kilku polskich miastach. Są coraz popularniejsze w Europie. Skąd zatem watpliwości czy u nas, a Opolu, zdadzą egzamin? Praktyka każe być ostrożnym. W wielu miejscach funkcjonują także plaże miejskie, czy parki sensoryczne….

Sąsiadujące z Placem św. Sebastiana śmietniki każą wierzyć, że gorzej być nie może…

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.