Czy pojazd może być zbudowany z roślin? Czy formy organiczne są przyszłością motoryzacji? Na te i wiele innych pytań muszą odpowiedzieć sobie uczestnicy organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu i adresowanego do dzieci konkursu plastycznego Tajemnice roślinnego pojazdu.

– Od wielu lat poruszamy w GSW tematy związane z naturą, ekologią, przyrodą. Konkurs plastyczny Tajemnice roślinnego pojazdu wpisuje się w nasze zainteresowania i wrażliwość. Jego tematyka jest bezpośrednio związana z trendem eko, który od pewnego czasu obserwujemy w motoryzacji – wyjaśnia Józef Chyży z działu edukacji Galerii Sztuki Współczesnej. – Z kolei salon samochodowy Lellek – partner konkursu, który osoby kupujące samochód obdarowuje drzewem do posadzenia, zainspirował nas do eksplorowania tematu ekologicznego pojazdu.

Konkurs Tajemnice roślinnego pojazdu ma zasięg ogólnopolski

Adresowany jest do dzieci w wieku od lat 6 do 9. Polega na narysowaniu przekroju roślinnego pojazdu tak, aby pokazać złożoność jego budowy.

– Zachęcamy młodych twórców, aby przeanalizowali różne występujące w naturze formy i pomyśleli, jak z tych form skomponować i zaprojektować pojazd. Nie chodzi o to, żeby narysować pojazd, ale to wszystko co jest jego częściami składowymi: silnik, kierownicę, koła, szyby. Żeby te stalowe, szklane czy metalowe elementy zastąpić roślinnymi. Zależy nam, by dzieci stały się badaczami natury, by naturę analizowały i zastanowiły się, jakie elementy roślinne mogłyby spełniać poszczególne funkcje w pojeździe przyszłości.

– Zdaję sobie sprawę, że temat Tajemnice roślinnego pojazdu jest dość trudny. Mamy jednak nadzieję, że zachęcimy młodych twórców do spojrzenia na pojazd w sposób nieszablonowy. To przecież nie musi być tradycyjny samochód, ale np. pojazd podwodny, latający, międzyplanetarny. Do tematu można podejść futurystycznie, wyobraźnia nie zna ograniczeń. Jednak najważniejsza jest analiza natury i bogactwa roślinnego świata oraz zastanowienie się nad jego funkcjonalnością.

– Ważne jest też wymyślenie koncepcji, w jaki sposób taki pojazd będzie zasilany, jaką organiczną energią. Czy będzie mu potrzebne słońce, woda, a może będzie się napędzał? Jak będzie wyglądał użytkownik takiego pojazdu? Może będzie potrzebował specjalnego stroju?

– Przy okazji konkursu zadajemy mnóstwo pytań, które młody konstruktor musi sobie postawić i spróbować na nie odpowiedzieć, żeby móc stworzyć futurystyczną wizję roślinnego pojazdu przyszłości. Pracy może towarzyszyć też opis, instruktaż wykonania. Zależy nam na koncepcjach, które będą dziecięce, autentyczne, indywidualne. Liczymy, że nadesłane prace będą efektem przemyśleń dziecka, bez ingerencji osób dorosłych – tłumaczy Józef Chyży.

Na gotowe koncepcje pojazdu przyszłości organizatorzy czekają do 3 maja

Prace mogą być wykonane w dowolnych technikach rysunkowo-malarskich i w dowolnym formacie. Nie trzeba ich fizycznie dostarczać do Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wystarczy je zeskanować lub sfotografować w wysokiej jakości i przysłać w formie elektronicznej na adres mailowy: aplikuj@galeria.opole.pl

Ważne jest jednak zatrzymanie oryginalnej pracy (jeśli jakość zdjęcia jest niewystarczająca, organizatorzy proszą laureatów o dosłanie oryginału).

Dla laureatów konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody

Nagrodą główną jest elektryczna hulajnoga, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca otrzymają unikatowe deskorolki z ilustracjami malarskimi autorstwa opolskich artystów: Józefa Chyżego i Ignacego Nowodworskiego.

Prace konkursowe zostaną zaprezentowane na dwóch wystawach: na początku czerwca w salonie samochodowym Lellek i w późniejszym terminie w Dobrotece.

– Chciałbym, aby ten konkurs stał się pretekstem do rodzinnej burzy mózgów, do zastanowienia się, jak bogactwo form roślinnych przełożyć na różne mechanizmy, z których zbudowany jest pojazd – mówi Józef Chyży. – Temat jest – mam nadzieję – bardzo inspirujący. Można wybrać się na spacer do lasu i przeanalizować różne formy roślinne. Stać się takim trochę badaczem natury, a następnie przełożyć swoje obserwacje na stworzenie atrakcyjnej i funkcjonalnej formy pojazdu. Dziecko może stać się współczesnym Leonardem da Vinci, odkrywcą i innowatorem, twórcą prototypu pojazdu przyszłości.

Szczegóły, regulamin i karta zgłoszenia dostępne są na stronie Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

Partnerami konkursu Tajemnice roślinnego pojazdu są Salon Lellek i Dobroteka.

Czy pojazd przyszłości będzie zbudowany z roślin? Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu organizatorem konkursu plastycznego dla dzieci „Tajemnice roślinnego pojazdu”

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze