Szybka reakcja prudnickich policjantów zapobiegła tragedii, do jakiej mogło dojść w jednej z kamienic na terenie gminy Biała. 32-latek odkręcił gaz w swoim mieszkaniu i chciał popełnić samobójstwo.

Na szczęście st. post. Mariusz Groszczyk oraz st. post. Przemysław Iwaszkowski zdążyli na czas. Interweniujący policjanci udzielili mężczyźnie pomocy oraz przewietrzyli pomieszczenia usuwając niebezpieczne stężenie gazu.

Do zdarzenia doszło we wtorek (16 czerwca), tuż po godzinie 19:00 w jednej z kamienic na terenie gminy Biała. Dyżurnego policji w Prudniku zaalarmowała zaniepokojona matka, z którą skontaktował się syn i powiedział, że odkręcił gaz w kuchence i chce popełnić samobójstwo. Oficer dyżurny natychmiast na miejsce skierował policyjny patrol.

Interweniujący na miejscu starsi posterunkowi Mariusz Groszczyk oraz Przemysław Iwaszkowski szybko ustalili, że mężczyzna znajduje się w mieszkaniu na poddaszu. Po wejściu do pomieszczenia policjanci wyczuli duże stężenie gazu, ulatniającego się z kuchenki gazowej, w której wszystkie kurki były odkręcone. 32-latek natomiast leżał na podłodze, trzymając w dłoni zapalniczkę. Mężczyzna był osłabiony oraz kontakt z nim był już utrudniony.

Policjanci błyskawicznie wynieśli mężczyznę na korytarz gdzie udzielili mu pomocy przedmedycznej. Niezwłocznie też zakręcili ulatniający się w mieszkaniu gaz oraz przewietrzyli pomieszczenia usuwając niebezpieczne dla życia i zdrowia stężenie.

Przybyłe na miejsce pogotowie ratunkowe udzieliło mężczyźnie pomocy. Jego życiu i zdrowiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Szybkie i skuteczne działania prudnickich policjantów zapobiegły tragedii.

Przypominamy, że cały czas działa – pod wskazanym linkiem – całodobowa infolinia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Jest to bezpłatna pomoc telefoniczna, mailowa lub za pomocą czatu, udzielana 7 dni w tygodniu przez dyżurnych specjalistów: psychiatrów, psychologów, prawników i pracowników socjalnych. Uruchomiona została przez Fundację „Itaka” Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego.

Projekt ten realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia. Jego celem jest pomoc osobom znajdującym w stanie kryzysu psychicznego z powodu np. śmierci, utraty pracy, rozwodu, lub zaginięcia bliskiej osoby, oraz zapobieganie depresji, samobójstwom i innym zachowaniem autodestrukcyjnym. Pomoc ta skierowana jest do osób w każdym wieku.

Policjanci z Prudnika uratowali niedoszłego samobójcę

Fot. KPP Prudnik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.