Z 54. rokiem akademickim Politechnika Opolska rozpoczyna semestr z liczbą 6108 studentów, z czego 442 to żacy z zagranicy. Po tragicznej śmierci prof. Marka Tukiendorfa wybrano nowego rektora. – Pierwszą kwestią jest przywrócenie uczelni spokoju, przestrzegania prawa, w szczególności prawa pracy oraz wygaszenie wywołanych konfliktem wewnętrznym sporów i toczących się postępowań – mówił rektor uczelni, prof. Marcin Lorenc.

– Ważna jest też odbudowa komunikacji i zaufania między pracownikami reprezentującymi różne poglądy oraz interesy – mówił w swoim przemówieniu inauguracyjnym rektor Lorenc. –  Za priorytetowe uważam przywrócenie należnego miejsca i szacunku każdemu człowiekowi.

Jako kolejne wyzwania podał wdrożenie wymagań i zmian w uczelni wynikających z zapisów nowej ustawy o szkolnictwie wyższym – Konstytucji dla Nauki.

– Niezwłocznie musimy dostosować struktury naszej uczelni do wymogów nowej ustawy, w tym strukturę i organizację kadr – mówił prof. Marcin Lorenc. – Pilne jest też wprowadzenie przejrzystego algorytmu podziału subwencji na działalność naukową i dydaktyczną z uwzględnieniem wagi dyscyplin naukowych.

Rektor na liście priorytetów wymienił też wzmocnienie pozycji szkoły doktorskiej, która na uczelni działa obok studiów I i II stopnia. To swoista nowość w polskim systemie akademickim wprowadzona na mocy wspomnianej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z lipca ubiegłego roku.

Na trzech kierunkach – automatyce, elektronice i elektrotechnice, inżynierii lądowej i transporcie, oraz inżynierii mechanicznej studia doktoranckie rozpoczęły 23 osoby.

Czy Politechnika Opolska utrzyma status uczelni akademickiej?

Jaki trzeci postulat wymienił utrzymanie statusu Politechniki Opolskiej, jako uczelni akademickiej z atrakcyjnym programem kształcenia.

– Zależy nam na uczelni przyjaznej studentom wpisującej się w funkcjonowanie naszego regionu – wyliczał.

Przypomnijmy, że nowy rektor na stanowisku zostanie przez jedenaście miesięcy – do końca sierpnia 2020 roku. Kolejne wybory na politechnice odbędą się jednak już w marcu.

– Kampania i nowe wybory rektorskie przyniosą kolejne emocje. Nie uda nam się zrealizować przedstawionych celów, w tak krótkim czasie bez pełnego zaangażowania i współpracy wszystkich jednostek organizacyjnych. To dlatego potrzebne jest współdziałanie całej społeczności: nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów i pozostałych pracowników – wykazywał. – Wszystkich, którym dobro PO leży na sercu, proszę o działanie solidarne i ponad różnicami – apelował.

Wśród najważniejszych sukcesów minionego roku akademickiego wymienił działalność otwartego we wrześniu ubiegłego roku, jedynego w Polsce, Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT).

Sukcesem uczelni było też otrzymanie przez dyscyplinę inżynieria mechaniczna statusu Regionalnej Inicjatywy Doskonałości – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyróżniło w ten sposób tylko trzy projekty z całego Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Podobna ilość studentów

Naukę w roku akademickim 2019/2020 rozpoczęło 6108 studentów, z czego to 442 osoby z zagranicy, m. in. z Belgii, Kenii i Indii – łącznie z 12 krajów.

Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła 1375 osób na studia stacjonarne i 803 na studia niestacjonarne. Politechnika utrzymała rekrutację na poziomie z zeszłego roku. Nowi studenci podejmą naukę na 23 kierunkach studiów.

Z województwa mazowieckiego na studia do Opola przyjechał Mateusz Marciniak, który wybrał lotnictwo i kosmonautykę.

– Jako dziecko bardzo lubiłem samoloty, postanowiłem więc że zostanę konstruktorem samolotów – opowiadał. – Podobno w Warszawie jest też taki kierunek, a ja dostałem się jeszcze do Łodzi na matematykę. Ostatecznie wybrałem naukę w Opolu na studiach moim zdaniem ciekawszych i bardziej przyszłościowych. Opole jest mi bliskie, ponieważ przyjeżdżałem tu już pociągiem… do dziewczyny – mówił z uśmiechem student.

Informatyka numerem jeden

– Największym zainteresowaniem cieszy się informatyka. Przyjęliśmy tu 323 studentów na pierwszy rok, a na wszystkich latach uczy się 985 – informował rektor dodając, że uczelnia proponuje kształcenie anglojęzyczne na ośmiu kierunkach.

Oprawę muzyczną inauguracji zapewnił Akademicki Chór Politechniki Opolskiej pod dyrekcją Ludmiły Wocial-Zawadzkiej oraz Orkiestra Politechniki Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Ślusarczyka.

CZYTAJ: Uniwersytet Opolski zainaugurował rok akademicki. Ponad 8 tysięcy studentów zaczęło naukę

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.