O dobroczynnym wpływie czytania książek na rozwój dziecka nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Rozwija wyobraźnię, ale też poszerza horyzonty intelektualne. W naturalny sposób wzbogaca słownictwo malucha, a późniejszym okresie pomaga opanować zawiłe zasady ortografii i gramatyki.

Uczy radzenia sobie z własnymi emocjami, ale też pokazuje, jak ważna jest empatia, czyli rozumienie emocji innych ludzi. Jednocześnie pomaga budować więź emocjonalną pomiędzy dziećmi a rodzicami. Jednak o ile małe dzieci chętnie lgną do książek, to często w okresie dojrzewania czytają coraz mniej, a w dorosłym życiu, co pokazują badania Biblioteki Narodowej, stronią od tej formy aktywności intelektualnej, bowiem tylko 37 % Polaków deklaruje, że przeczytało przynajmniej 1 książkę w ciągu roku. Tymczasem w Czechach czy krajach skandynawskich czyta się nadal bardzo dużo i około 70 % dorosłych chętnie sięga po książki.

Czytanie może zatem stać się wartościową pasją nie tylko w młodym wieku, o ile nie będzie obowiązkiem, lecz przyjemnością. Na to, co lubimy, co sprawia nam radość, zawsze znajdziemy czas, nawet w natłoku codziennych obowiązków. Dlatego tak ważne jest, by już najmłodsze dzieci po prostu polubiły czytanie. Kształtowanie nawyku spędzania wolnego czasu z książką musi się zacząć jak najwcześniej, i co bardzo ważne, w kręgu rodzinnym. Wsparciu rodziców w czytelniczej edukacji dzieci służą zarówno działania bibliotek, przedszkoli, szkół, jak również ogólnopolskie akcje promocyjne. Jedna z nich to program Instytutu Książki pn. „Mała książka – wielki człowiek”, w którym współuczestniczy Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Ozimku.

Od 16 września w ozimskich bibliotekach wydawane są bezpłatne Wyprawki Czytelnicze dla dzieci w wieku 3 – 6 lat. Każdy maluch urodzony w latach 2013 – 2016, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki dla dzieci lub filii wiejskich, otrzyma w prezencie niezwykłą książkę pt. „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika służącą do zbierania naklejek za kolejne odwiedziny i wypożyczanie bajeczek. Ponadto pakiet podarunkowy zawiera broszurę informacyjną dla rodziców pt. „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”, która przypomina o nieocenionej roli czytania w rozwoju dziecka. Warunkiem otrzymania wyprawki jest zapisanie dziecka do biblioteki. Prezent otrzymają oczywiście również przedszkolaki już wcześniej korzystające z biblioteki, o ile zgłoszą się jak najszybciej z rodzicami do palcówek, bowiem ilość pakietów podarunkowych jest ograniczona.

Pierwsze wyprawki trafiły już do ozimskich przedszkolaków. Dzieci bardzo cieszą się z prezentów, ale też podoba im się zabawa w zbieranie naklejek. Czują się ważne, że mają własną plastikową kartę, która przypomina tę „dorosłą” do bankomatu. Chętnie też wypożyczają nowe, pięknie ilustrowane książeczki, których w bibliotekach nie brakuje, gdyż od wielu lat MiGBP w Ozimku pozyskuje dodatkowe środki z MKiDN na zakup nowości wydawniczych. W księgozbiorze Oddziału dla Dzieci i Młodzieży każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, są tu książeczki z kartonowymi kartkami dla maluszków, książki zabawki (np. grające), książki do kreatywnej zabawy, książki obrazkowe i wiele, wiele innych bajecznie kolorowych i ciekawych.

Również  filie mogą się pochwalić bogatą ofertą nowości dla najmłodszych czytelników. Dlatego nie należy zwlekać z decyzją o przyjściu z dzieckiem do biblioteki, aby jak najwcześniej otworzyć przed nim drzwi do magicznego świata wyobraźni i książkowych opowieści.

Zaszczepiona w dzieciństwie i wzmocniona w okresie dojrzewania pasja czytania może być pięknym prezentem na całe życie, jaki dzieci dostaną od rodziców. Dlatego warto już od najmłodszych lat czytać dzieciom i pokazywać im, że czytanie jest ważne także w dorosłym życiu. W jaki sposób? Najprościej na własnym przykładzie – czytając samemu dla przyjemności. Z tego samego powodu warto jak najczęściej odwiedzać z dzieckiem biblioteki publiczne, by pokazać mu, że są takie miejsca, gdzie, niezależnie od wieku, ludzie mogą się dzielić radością czytania. Ozimek. Radość czytania – prezent na całe życie

Inf. Jolanta Rogowska

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.