Dwa miliony złotych przekaże województwo opolskie na pomoc Ukrainie. Milion na pomoc rzeczową dla obwodu iwanofrankiwskiego i milion na rzecz uchodźców z Ukrainy w województwie opolskim. Dwie jednogłośnie podjęte decyzje podczas nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego.
Działania samorządu województwa od początku wojny w Ukrainie skierowane są przede wszystkim na wsparcie miast i instytucji partnerskiego obwodu iwanofrankiwskiego, a także wobec tych wszystkich, którzy szukając schronienia, trafili do województwa opolskiego. W tę pomoc włącza się ogromna rzesza darczyńców, teraz zaś kolejne pieniądze na konkretne rzeczy przekaże samorząd z budżetu województwa.
Jak informuje przewodniczący sejmiku Rafał Bartek, ta nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Opolskiego zwołana została na wniosek ośmiu radnych koalicji. – Od początku wojny pomagamy Ukrainie i chcemy tę pomoc świadczyć w obowiązujących ramach prawnych, stąd więc tryb sesji nadzwyczajnej, by bez zbędnej zwłoki uruchamiać kolejne środki – mówi.
Radni podjęli uchwałę dotyczącą przekazania społeczności partnerskiego regionu – obwodu iwanofankiwskiego – pomocy rzeczowej o wartości jednego miliona złotych. – Przygotowujemy bardzo konkretne wsparcie wynikające z potrzeb przedstawianych przez naszych partnerów, które kierowane jest do określonych instytucji, czyli np. szpitali czy jednostek straży pożarnej – mówi wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura. – Pomoc ta obejmie w szczególności środki pierwszej pomocy, wyposażenie osobiste i sprzęt techniczny jednostek straży pożarnej, sprzęt medyczny, materiały opatrunkowe i leki – dodaje.
Jeden milion złotych sejmik przeznaczył także na pomoc uchodźcom z Ukrainy, przebywającym w naszym regionie. O takiej pomocy zdecydował wcześniej zarząd województwa, jednak przyjęta kilka dni temu specustawa wymusza zatwierdzenie środków z tzw. rezerwy kryzysowej przez sejmik – i to właśnie się stało na sesji. Jak mówi wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, to pieniądze, które zostaną przeznaczone na dofinansowanie zakwaterowania, zapewnienie całodziennego wyżywienia zbiorowego czy zapewnienie transportu do miejsc zakwaterowania. To także pieniądze na zakup środków czystości i higieny osobistej oraz innych produktów. Jak dodaje członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na usługi, połowa na konieczne zakupy. O tym, jak konkretnie podzielić te pieniądze, zdecyduje w ciągu kilku najbliższych dni zarząd województwa. Na pewno finansowe wsparcie otrzyma pomoc świadczona przez organizacje pozarządowe czy instytucje samorządowe.
Szymon Ogłaza podkreśla, że te dwa miliony złotych to zapewne kropla w morzu, ale to pomoc celowana i dołożona do tego, co już się robi, może okazać się znacząca.
Samorząd województwa bardzo intensywnie włączył się w niesienie pomocy od samego początku wojny w Ukrainie. Do obwodu iwanofrankiwskiego pojechały już dwie karetki z wyposażeniem i środkami ochrony, na miejsce dotarł też transport pięciu i pół tony sprzętu i artykułów medycznych oraz opatrunkowych i higienicznych, który trafił do iwanofrankiwskich szpitali. To były transporty, które udało się przygotować dzięki ogromnemu zaangażowaniu opolskich firm i szpitali. W najbliższych dniach do Ukrainy wyjedzie kolejna karetka oraz sprzęt, który trafi do strażaków. W tę pomoc włączyły się także dwa kolejne regiony partnerskie – Nadrenia Palatynat i Burgundia, które zakupiony u siebie sprzęt przekażą właśnie przez województwo opolskie.
– Ale to nie koniec pomagania, bo przygotowujemy się do systemowej pomocy – informuje Szymon Ogłaza. Przygotowujemy działania, które systemowym wsparciem obejmują całe województwo w zakresie opieki społecznej, edukacji czy rynku pracy. Departament Funduszy Europejskich UMWO opracował wstępnie ramowy program wykorzystania w tym celu obecnych projektów, także w oparciu o dodatkowe fundusze rządowe i europejskie. Jednak na szczegóły dotyczące zakresu wsparcia finansowego i konkretnych działań jeszcze trzeba nieco poczekać. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej zadbał o dzieci przyjeżdżające z Ukrainy, które zostały umieszczone w placówkach opiekuńczych. Jednocześnie ROPS pracuje nad przygotowaniem propozycji rozszerzenia realizowanych programów unijnych tak, by móc skierować pomoc do przybywających.
– Wyrażamy ogromne podziękowania za te wszystkie realizowane działania i podejmowane nowe inicjatywy, które pokazują, że wspólnie możemy zrobić bardzo wiele – mówią wspólnie Zuzanna Donath-Kasiura i Szymon Ogłaza.
Fot. melonik, UMWO