Wmurowano dziś kamień węgielny pod  Międzynarodowe Centrum Badań i Rozwoju na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, powstające dzięki funduszom unijnym. To szansa na realizację innowacyjnych projektów w regionie i przywrócenie znaczenia prószkowskiej Pomologii. Budowa już ruszyła.

Oto relacja filmowa z tego wydarzenia.

– Historia powstawania tego centrum to także historia pełnienia przeze mnie  funkcji marszałka województwa opolskiego – mówił marszałek Andrzej Buła. – W grudniu 2013 roku odbyło się pierwsze spotkanie z rektorem Nicieją  na temat pomysłu powstania takiego centrum. Dziś, po ponad siedmiu  latach, jest sukces tej współpracy.  Realizujemy wyjątkowe przedsięwzięcie, bo to nie jest łatwy projekt. Komisja Europejska narzuciła ostre kryteria, a sam projekt wart  jest prawie 43 miliony złotych. Dziękuję rektorowi UO prof. Markowi Masnykowi i wszystkim osobom pracującym przy tym projekcie. Dziękuję im za to, że potrafili stworzyć trudną inżynierię finansową, niezbędną do jego realizacji i że dali nam szansę, byśmy takie innowacyjne projekty mogli realizować w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. To miejsce ma służyć m.in. przedsiębiorcom z branży rolno-spożywczej, którzy będą mogli zlecać centrum badania wdrożeniowe. To także szansa dla obecnych studentów technologii żywienia i podobnych kierunków, którzy będą tu mogli znaleźć zatrudnienie – podkreślał Andrzej Buła.

Projekt prószkowskiej Pomologii to projekt powstania Międzynarodowego Centrum Badań i Rozwoju na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego na terenie dawnej Królewskiej Akademii Rolniczej w Prószkowie oraz przy ulicy Oleskiej w Opolu. Cały wart jest około 43 miliony złotych, zaś jego dofinansowanie unijne to ponad 30 milionów złotych.

Dopiero w szóstym przetargu w udało się wyłonić  wykonawcę. Oferty znacznie przekraczały możliwości finansowe Uniwersytetu Opolskiego. Trzeba było zmniejszyć  powierzchnię laboratoriów w Prószkowie niemal o połowę. Projekt przewiduje, że w dwóch obiektach, czyli w Opolu i Prószkowie będą prowadzone usługi komercyjne. To na przykład badania na rzecz ZAK Kędzierzyn Koźle, z którymi już wcześniej podpisano umowę – przypomniał rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk. Podkreślał, że w miejscu wmurowana kamienia węgielnego powstanie opolska część projektu, nazywanego w regionie „Projektem Pomologii”. – W części prószkowskiej już mury pną się do góry i myślę, że z sukcesem uda nam się cały projekt zrealizować – mówił.

-Mam ogromną satysfakcję, że projekt reaktywacji prószkowskiej Pomologii,  który rzeczywiście był poważnie zagrożony, jednak zostanie zrealizowany – przyznał Grzegorz Sawicki, który od roku 2017 odpowiada z ramienia Uniwersytetu Opolskiego za plan zbudowania na bazie Pomologii w Prószkowie komercyjnego centrum badawczego, które realizowałoby zamówienia na rzecz szeroko rozumianej branży przetwórczej.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.