Powstała w ramach Poradni Endokrynologicznej. Przyjmowani do niej są pacjenci – na podstawie skierowania od lekarza POZ lub specjalisty – z głównym rozpoznaniem otyłości drugiego stopnia.

– Rozszerzyliśmy działalność z zakresu endokrynologii, uruchamiając Poradnię Leczenia Otyłości dedykowaną dla pacjentów z BMI ≥ 35kg/m2, nie chorujących na cukrzycę. Zapewniamy tym chorym kompleksową opiekę specjalistyczną endokrynologa, dietetyka, psychologa i fizykoterapeuty –  informuje dr hab. n. med. Agata Bronisz, kierownik Poddziału Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii USK w Opolu, prof. Uniwersytetu Opolskiego.

U chorych skierowanych do poradni w pierwszej kolejności przeprowadzane są badania oceniające, czy nie mają oni zaburzeń hormonalnych i w zależności od uzyskanych wyników endokrynolog ustala dalsze postępowanie.

– Pod nadzorem dietetyka pacjenci uczą się realizacji zaordynowanych zaleceń żywieniowych. Rehabilitant przeprowadza wstępną ocenę ich wydolności fizycznej i ustala zestaw ćwiczeń do realizacji w domu lub kwalifikuje do udziału w ćwiczeniach grupowych. Pacjenci są też pod opieką psychologa, z którym pracują nad motywacją do wdrożenia i utrzymania zaproponowanych zmian stylu życia. Całość opieki koordynuje prowadzący endokrynolog, weryfikując skuteczność wdrożonego podstępowania i ustalając wskazania do ewentualnego zastosowania leczenia farmakologicznego otyłości – kontynuuje prof. Agata Bronisz.

Na pierwszą wizytę w nowej poradni pacjenci powinni przynieść dotychczasową dokumentację medyczną i spis aktualnie przyjmowanych leków. Wizyty u dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty odbywają się co 1,5 miesiąca, a u lekarza – co 3 miesiące. Taki plan terapeutyczny jest rozpisany od 6 do 12 miesięcy, w zależności od tempa uzyskiwanych przez pacjentów efektów.

– W przypadkach braku skuteczności wdrożonego postępowania pod postacią odpowiedniego spadku masy ciała mamy w naszym szpitalu możliwość skierowania pacjentów do chirurgicznego leczenia otyłości w Poradni Bariatrycznej – wyjaśnia prof. Agata Bronisz.

Ze statystyk wynika, że nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a co czwarty jest otyły (ma wskaźnik BMI przekraczający 30kg/m2). – To choroba cywilizacyjna, której najczęstszą przyczyną jest zła dieta i niewielka ilość ruchu. Zapewniając pacjentom kompleksową opiekę w zakresie leczenia otyłości, chcemy nakłonić ich do zmiany stylu życia i uzyskać poprawę stanu ich zdrowia. Pomoże to zapobiegać rozwojowi powikłań otyłości, do których należy cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, choroba niedokrwienna serca, rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów, ale też zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów – podsumowuje prof. Bronisz. – W przyszłości planujemy uruchomienie analogicznej poradni dla pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą, w ramach Poradni Diabetologicznej dla Dorosłych – zapowiada prof. Agata Bronisz.

Fot. Edyta Hanszke-Lodzińska

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.