Jaka to była kadencja? Długa i trudna: z pandemią i wojną za miedzą…

– Miniona kadencja to koncentracja na inwestycjach drogowych i dużych projektach, które Powiat koordynował –  mówi starosta Henryk Lakwa. – Jeden z nich nazwany przez media cyfrową rewolucją w geodezji wprowadził ogromne zmiany w dostępie do danych geodezyjnych, kilkanaście e-usług  i możliwość załatwiania spraw bez wychodzenia z domu dla każdego mieszkańca nie tylko powiatu, ale województwa, dla wielu branż, w tym geodetów, projektantów i inwestorów. Drugi to projekt budowy ścieżek rowerowych na terenie siedmiu naszych gmin –  wylicza starosta

Rok 2019 upłynął pod znakiem realizacji tych dwóch dużych projektów i inwestycji drogowych. Najważniejsze to: przebudowa  ulicy Klepacz w Starych Siołkowicach i ulicy Spórackiej w Krasiejowie czy budowa kanalizacji deszczowej między innymi w Masowie i Osinach. Równolegle wykonywano mniejsze remonty i naprawy dróg, składając wnioski o dofinansowania na kolejne. Nikt nie spodziewał się, że do trudności z jakimi borykają się samorządy dojdzie… Covid-19.

Mimo pandemii

Rok 2020, był dla wszystkich samorządów wyjątkowy i trudny ze względu na to, na co nikt z nas nie był przygotowany. Na pandemię . – Pierwszy szok, zamykanie urzędów, obostrzenia, ale wszystko mimo trudności musi działać normalnie – wspomina opolski starosta. –  Mimo trudności udaje nam się wtedy utrzymać wyższy niż w 2019 roku poziom wydatków na inwestycje, głównie drogowe. Za sprawą cięć i przesunięć wykrawamy z budżetu 1,2 mln zł na walkę z pandemią, głównie na zakup aparatury dla szpitali i środki ochronne. Bywa, że wirus wymusza nieplanowane przerwy, ale partnerskie projekty i inwestycje drogowe, między innymi na odcinku Skarbiszowice – Tułowice, drugi etap w Starych Siołkowicach,  w Węgrach, Magnuszowicach, Łubnianach i Raszowej idą zgodnie z planem.

W tym czasie Powiat przebudowuje parter budynku Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim i tworzy tam drugie w powiecie Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

Powiat opolski podsumowuje kadencję

– Bardzo pilną i docenioną przez  zespoły ratownicze inwestycją była w pandemii budowa śluzy sanitarnej dla karetek pogotowia przy budynku szpitala w Ozimku z osobnym pomieszczeniem do przyjmowania pacjentów w rygorze sanitarnym  – dodaje wicestarosta Leonarda Płoszaj.

Powiat opolski podsumowuje kadencję

Życie i inwestycje toczą się dalej

Rok 2021. Pandemia kładzie się cieniem na samorządowych finansach, ale 17 mln zł idzie wtedy na inwestycje, z tego 14,5 mln na drogi. Największe inwestycje – część z pozyskiwanym przez Powiat dofinansowaniem są w tamtym czasie realizowane w Zimnicach z udziałem finansowym gminy Prószków, w Goszczowicach czy w Masowie z finansowym udziałem gminy Łubniany.

Powiat opolski podsumowuje kadencję

Jednocześnie rusza budowa kładki pieszo – rowerowej wzdłuż mostu w Turawie. Ma oddzielić ruch pieszy od samochodowego i zapewnić  komunikację na wypadek remontu samego mostu w przyszłości.

Powiat opolski podsumowuje kadencję

 Budowy i przeprowadzki

Rok 2021 to ważne inwestycje w oświacie. Powiat buduje boisko, żeby nie powiedzieć kompleks lekkoatletyczny przy Zespole Szkół w Niemodlinie i tworzy w tej szkole podstawówkę.  Przechodzą do niej wszyscy uczniowie ze szkoły prowadzonej wcześniej przez gminę, a wraz z nimi subwencja  oświatowa.

  Ponad pół tysiąca kilometrów

Rok 2022.  Na inwestycje Powiat przeznacza wówczas ponad 22 mln zł, w tym na drogi 16,6 mln zł. Na większość zadań drogowych udaje się pozyskać dofinansowania. –  Przypomnę, że Powiat Opolski zarządza jedną z najdłuższych sieci dróg powiatowych w województwie, tj. łącznie prawie 550 km na terenie 13 gmin – wylicza Henryk Lakwa i podkreśla:  – Zarządzając tak rozległą i rozproszoną siecią nie jest łatwo zrealizować wszystkie, nawiasem absolutnie zrozumiałe  oczekiwania mieszkańców. I to jest problem wszystkich powiatów, które nie mogą mieć takich dochodów jak gminy z lokalnych podatków i opłat. Powiaty mają mniejsze budżety niż zarządcy dróg krajowych czy wojewódzkich, powiatowe inwestycje są uzależnione od dofinansowań, a to kto je dostawał bywało zależne od polityki.  Dlatego walczymy wspólnie z kolegami starostami w Polsce i Związkiem Powiatów o zmiany, które pozwolą nam więcej inwestować w drogi. Nie chcemy być chłopcem do bicia. Też chcemy, tak jak mieszkańcy więcej pieniędzy na drogi, niż to co nam zostaje po odliczeniu pieniędzy na inne zadania, w tym na oświatę, do której dokładamy najwięcej.

Prawdziwych przyjaciół…

Kiedy wybucha wojna na Ukrainie opolski starosta razem z kolegami samorządowcami z partnerskich powiatów tworzy most pomocy humanitarnej. Płynie pomoc, w tym karetki, z Niemiec, dary z Polski.

Przebudowy i remonty dróg  w Goszczowicach, Biadaczu, Domecku idą wtedy normalnym trybem. Kończy się budowa kładki pieszo – rowerowej w Turawie, podobnie jak budowa ścieżki pieszo –  rowerowej na odcinku Dąbrowa –  Sokolniki i duża rozbudowa drogi w Polskiej Nowej Wsi.  Równolegle Powiat kontynuuje działania jako lider projektu budowy ścieżek pieszo –  rowerowych.

Powiat opolski podsumowuje kadencję

Rok 2022 to także dwie pilne inwestycje w Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie: przebudowa placu przed budynkiem DPS i zmiana systemu ogrzewania.

Oprócz dróg są jeszcze… dzieci

Powiat opolski podsumowuje kadencję

– Najpoważniejsza inwestycją ubiegłego roku – 2023 to na pewno przebudowa mostu w ciągu drogi przy ul. Kolejowej w Ozimku – mówi Leonarda Płoszaj.

W tym czasie Powiat kończy też inwestycje w gminie Dąbrowa i zdobywa 5 mln dofinansowania na przebudowę drogi  w Popielowie.

Powiat opolski podsumowuje kadencję

– Dom Dziecka w Tarnowie przechodzi wówczas totalną przebudowę, która dopasowuje to miejsce do obecnych wymogów, ale przede wszystkim zapewnia dzieciom o wiele lepsze warunki – wspomina Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu.

Jednocześnie kończy się rewitalizacja parku przy naszej szkole w Tułowicach, z dofinansowaniem z UE. 14 tysięcy bylin, odnowione ścieżki, odrestaurowane przypałacowe ziemianki, do których mogą zajrzeć zwiedzający, repliki rzeźb jeleni na słupach bramnych, to tylko część tej metamorfozy. Park jest otwarty dla zwiedzających.

Dron? Bo się opłaca i 38 kilometrów ścieżek!

Od 2023 roku Powiat Opolski jako pierwszy w województwie aktualizuje mapy i bazy danych przy pomocy drona. To niewielkie urządzenie jest w stanie zbierać więcej danych terenowych w ekspresowym tempie, daje wymierne oszczędności, zarówno jeśli chodzi o dokładność, o pieniądze, jak i o czas, którego zyskuje się więcej na załatwianie spraw geodezyjnych.

– Zakończenie budowy ścieżki rowerowej Opole – Turawa i finał partnerskiego  projektu budowy ścieżek pieszo – rowerowych to jedno z najważniejszych wydarzeń w 2023 i w ogóle w całej kadencji – mówi Henryk Lakwa.  Powiat był liderem tego projektu. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w siedmiu gminach powiatu powstało łącznie 38 km ścieżek, parkingi Bike&Ride i Park&Ride przy przystankach i dworcach. Całkowita wartość projektu to ponad 66 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego to 49 mln zł.

– Rok 2023 to również przebudowa drogi powiatowej w Chrząstowicach, remonty na odcinkach Ligota Prószkowska – Jaśkowice, Magnuszowice –  Gracze,  przebudowa drogi w Domecku, rozbudowa drogi w Grabczoku przy ul. Wiejskiej, większość z dofinansowaniem   – wylicza starosta.  – Na inwestycje wydaliśmy wtedy blisko 25 mln zł.

 

O planach na rok 2024 pisaliśmy we wcześniejszych artykułach. Podsumowania mijającej kadencji znajdują się również na profilach FB Powiatu Opolskiego, starosty oraz w mediach lokalnych i regionalnych.

Powiat opolski podsumowuje kadencję

Fot. Monika Kluf

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.