Już wcześniej – jako lider w tej dziedzinie opracował Portal Informacyjny Centrum Usług Wspólnych, portal umożliwiający ujednolicony sposób dostępu do usług powiatowych i wojewódzkich z zakresu geodezji i kartografii województwa opolskiego. Do końca roku powiat opolski uruchomi dodatkowy portal dla swoich mieszkańców.
– Powiat opolski uruchomi z własnych środków (300 tysięcy złotych) swój odrębny podportal – poinformowała Edyta Wenzel – Borkowska, naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego w Opolu. – Skupiamy się tu na usługach operacyjnych, na przykład powiązaniem z wydziałem ksiąg wieczystych, by wyeliminować obrót analogowy, a materiały przekazywać dwustronnie przy użyciu e-usług. Wzbogacamy je i dostosowujemy do nowych przepisów albo opracowujemy nowe e-usługi dla danych, które są uwolnione. Oprócz tego będziemy mieli geoportal mapowy dedykowany chcącym sprawdzić ewidencję gruntów, uzbrojenie, zagospodarowanie terenu. Nasz portal jest aktualizowany wraz z aktualizacją bazy. To znaczy: wprowadzamy zmianę do bazy danych, która jest od razu widoczna w geoportalu. Przedstawiamy w ten sposób najświeższe i najbardziej szczegółowe dane geodezyjne.
Jeżeli inwestor będzie zainteresowany – to będzie najlepsze źródło. Także geodeci będą mieli nowe e-usługi. Przez 24 godziny na dobę będą mogli nie tylko składać zgłoszenia prac geodezyjnych, ale także pobierać online wszystkie materiały niezbędne im do pracy. Mapy na naszym portalu będą dostępne dla wszystkich użytkowników, nie tylko ludzi z branży. To będzie dostęp z poziomu strony internetowej starostwa powiatowego. Wszystko będzie gotowe z końcem roku. Część rzeczy będzie można pobierać za darmo – czego wcześniej nie było.
Wyższość podportalu powiatowego polegać będzie także na stałej aktualizacji, podczas gdy portal Centrum Usług Wspólnych choć intuicyjny, kompleksowy i szybki posiada dane zagregowane i aktualizowane raz w tygodniu.
Przypomnijmy:
Baza Centrum Usług Wspólnych zapewnia dostęp do wszystkich Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Funkcjonalność portalu umożliwia podmiotom skorzystanie z łącznie 18 e-usług do obsługi Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, a w tym obsługę geodetów, rzeczoznawców, komorników oraz projektantów. E-usługi umożliwiają podmiotom komunikację z ośrodkami, poprzez m.in. składanie wniosków, zgłoszeń, możliwość śledzenia obsługi sprawy, pobrania materiałów czy uiszczenia opłaty. Wystarczy urządzenie z dostępem do internetu, aby z dowolnego miejsca mieć wgląd w informacje dotyczące np. położenia nieruchomości, wielkości działek, usytuowania dróg i cieków wodnych, gruntów rolnych, czy obszarów leśnych. Pozwolą one m.in. na analizę np. nasłonecznienia, poziomu hałasu czy zagrożenia powodzią.
Koncepcja projektu pojawiła się już kilka lat temu. Dwa lata temu został natomiast wyłoniony wykonawca systemu – firmą Comarch. Wtedy też Powiat Opolski, lider projektu “E-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych dla województwa opolskiego” podpisał umowę na zakup sprzętu, licencji na oprogramowanie, a także wykonanie prac wdrożeniowych związanych z jego realizacją projektu. Testerem przydatności tego systemu była pandemia i potwierdziła, że bez digitalizacji do przodu nie pójdziemy. Sam projekt kosztował 8 mln. Mogą z niego korzystać nie tylko mieszkańcy i inwestorzy, ale też urzędnicy, komornicy czy służby finansowe. Profil Zaufanyy jest kluczem do tego systemu.