Powiatowy Urząd Pracy w Opolu doskonale odnajduje się na skomplikowanym rynku pracy. Efektem działań jest wyróżnienie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za wykorzystanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego za rok 2018. Rozmawiam z Ireną Lebiedzińską, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy oraz Joanną Piesik i Adamem Tatojem specjalistami do spraw Krajowego Funduszu Społecznego

W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego pracodawca może pozyskać środki na sfinansowanie kosztów kształcenia w wysokości do 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, lub do 100% kosztów kształcenia ustawicznego w sytuacji kiedy wnioskodawca należy do grupy mikroprzedsiębiorców, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika

Problemy pracodawców:
Pracodawca wnioskując musi postępować zgodnie z Regulaminem przyznawania środków KFS który został opracowany w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Wnioskodawca musi wykazać min. czy uzyskał wcześniej pomoc de minimis, i jeśli tak to w jakiej wysokości. Pracodawcy często nie mają świadomości, że przyznana im pomoc jest pomocą publiczną co powoduje iż często składają oświadczenia niezgodnego z prawdą. Należy przy tym pamiętać że dofinansowanie w ramach KFS to także pomoc de minimis. Dobrą wskazówką jest aby wnioski były przygotowywane przez pracodawców, a nie firmy szkoleniowe. Wiele firm proponuje pomoc w ich wypełnieniu, a to generuje liczne błędy wpływające na wynik oceny złożonego wniosku. Firmy te nie posiadają często aktualnych informacji dotyczących sytuacji finansowych, prawnych czy statutowych pracodawcy. Dochodzi do takich sytuacji, że pracodawcy podpisują taki wniosek nie weryfikując zawartych w nim danych. Warto o to zadbać aby wniosek był naprawdę rzetelnie wypełniony, bo to przełoży się na jego ocenę. Wnioski ocenia komisja na podstawie karty oceny, która jest załącznikiem do regulaminu.

CZYTAJ WIĘCEJ>> Szkolenia

Pomagacie?
Pomagamy. Ogłaszając nabór zapraszamy pracodawców do urzędu. Jesteśmy do pełnej dyspozycji. Konsultujemy, podpowiadamy. Organizujemy spotkania, na których analizujemy dokładnie wniosek oraz udzielamy odpowiedzi na pytania.

Ile wniosków?
W tym roku wpłynęło około 200 wniosków. Po zaangażowaniu wszystkich środków limitu KFS tzn. po zawarciu wszystkich umów z pracodawcami, PUP w Opolu będzie mógł ubiegać się o dodatkowe środki z rezerwy KFS to z kolei pozwoli nam ogłosić kolejny nabór. Wówczas liczba złożonych wniosków może wzrosnąć. Zachęcamy zatem do śledzenia aktualności na naszej stronie internetowej oraz do kontaktu z nami.
Dla porównania podajemy liczby złożonych wniosków na przestrzeni ostatnich lat:
2016 – 322
2017 – 194
2018 – 188

Czym dla Państwa jest wyróżnienie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej za wykorzystanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego za rok 2018 – pytam panią Irenę Lebiedzińską Dyrektor PUP w Opolu
Powodem do dumy oczywiście. Ważne jest to, by pieniądze na które składają się pracodawcy i osoby prowadzące działalność gospodarczą były dobrze wykorzystane.

Jak Powiatowy Urząd Pracy pomaga?

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Z mediami związana od 20 lat. Z zawodu nauczyciel języka polskiego, dziennikarz, manager i rehabilitant. Przez 18 lat rzecznik prasowy. Teraz redaktor naczelny opowiecie.info. W przeciwieństwie do innych szefów, lubi jak ją lubią. Czy jest dobrym szefem? Nie odpowiada. Zapytamy współpracowników. Czyta namiętnie kryminały, szczególnie Krajewskiego. Hobby, to córka która zwiedza świat i studiuje dziennikarstwo w Londynie i fotografia. Odpręża ją jazda samochodem, film i plotki z sąsiadką.