„21 stycznia 2018 r. o godz. 16 na Placu Wolności w Opolu, odbędzie się 6. Literiada, połączona z XVIII Miesięcznicą Pogrzebania Demokracji na Opolszczyźnie.
W kolejną miesięcznicę, kiedy rząd przyjął rozporządzenie o siłowej zmianie granic podopolskich gmin, oddamy hołd uniwersalnym wartościom wynikającym z Konstytucji RP. Miesięcznice odbywają się w rocznice 19 lipca 2016, gdy poseł Patyk Jaki bezprawnie przepchnął rozporządzenie z punktem o powiększeniu miasta.” – informują organizatorzy.

Pragniemy zwrócić na ten fakt uwagę prezydenta Opola. Nie wie on bowiem pojęcia, co się w jego mieście dzieje i twierdzi, że miesięcznice się nie odbywają.

„Karolina Głowacka: Ale to jak pan to wytłumaczy, panie prezydencie, że tak wielu mieszkańców gmin ościennych, tych sołectw, które zostały przyłączone, rok temu niemalże równo, do Opola, nie chciało tego, nie chciało być przyłączonym do tej Szwajcarii, jak to pan mówi. Przecież głośne protesty… pan nie ma wyrzutów sumienia wobec nich? Do tej pory odbywają się miesięcznice pogrzebania demokracji
Arkadiusz Wiśniewski: Nie odbywają się.
Karolina Głowacka: Już się nie odbywają?
Arkadiusz Wiśniewski: Już się nie odbywają.
Karolina Głowacka: W grudniu była…
Arkadiusz Wiśniewski: Nie, już się nie odbywają, więcej, zbiera się kilkanaście osób u siebie w miejscowości, chyba z sentymentu, tak jak w wypadku miesięcznic smoleńskich.”

To cytat z wywiadu, którego udzielił Arkadiusz Wiśniewski radiu TOK FM.

Informujemy zatem prezydenta wraz z organizatorami:

„Wolność jest wyjątkowo wzniosłym i szeroko rozumianym ideałem. Współcześnie postrzegamy ją jako coś zupełnie naturalnego i stale rozszerzamy jej granice. Wolność nie zawsze przychodziła łatwo. Na przestrzeni Czy powiemy prezydentowi? Kolejna miesięcznica pogrzebania demokracji na Opolszczyźnie z Literiadą wieków wielu ludzi przelewało krew i oddawało życie w jej obronie. Wolność w Polsce gwarantuje (jeszcze) Konstytucja. Wolność warta jest najwyższych poświęceń.
Akcja Literiada nie wymaga poświęceń. Tylko Waszej obecności. Zapraszają na nią organizatorzy – społeczność Działaj dla Demokracji, Stowarzyszenie Obrony Samorządności „Na swoim”.
Już w najbliższą niedzielę 21 stycznia 2018 r. o godzinie 16.00 na Placu Wolności w Opolu przyłączmy się do akcji, która przypomnieć rządzącym, że mamy jeszcze Konstytucję i jej się (dosłownie i w przenośni) trzymamy.
Jak zawsze – razem z nieugiętymi mieszkańcami gminy Dobrzeń Wielki wyrazimy swój sprzeciw przeciwko zagarnięciu części obszarów przez miasto Opole. Niech prezydent Wiśniewski nas usłyszy i zobaczy, że protesty nie wygasły. Że nigdy nie zgodzimy się na decyzje podejmowane bez naszego udziału, a szczególnie wbrew naszej woli.
Na 6.Opolskiej Literiadzie będziemy gościć pana Paweł Wrabec z Obywateli RP.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu. Zaproście znajomych, przybądźcie, Konstytucja to źródło, które daje nam siłę. I dzięki Konstytucji pis jeszcze nas zupełnie nie powalił.”

Czy powiemy prezydentowi? Kolejna miesięcznica pogrzebania demokracji na Opolszczyźnie z LiteriadąFot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.