Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się na pętli autobusowej przy ul. Pużaka. Są one związane z przygotowaniem infrastruktury pod nowy pantograf. Już wkrótce do floty MZK dołączy osiem nowych autobusów elektrycznych. 

Prace na pętli MZK przy ul. Pużaka, powstaje nowy pantograf

Aby nie skomplikować ruchu autobusów na pętli przeprowadzono przewiert sterowany. Specjalna maszyna wydrążyła przepust, którym poprowadzone zostaną sieci teletechniczne. Wykonane zostały wykopy pod fundamenty, prowadzone są prace ziemne. Następnie ułożone zostaną przyłącza, przywieziony fundament prefabrykowany i zostanie dostarczona ładowarka. Kiedy pantograf stanie już na pętli rozpoczną się testy nowych autobusów elektrycznych.

Pantograf, który będzie znajdował się w sąsiedztwie największego blokowiska w Opolu, będzie działał na zasadzie odwróconej – jego działanie polega na tym, że na autobusach zamontowane są szyny odbiorcze, a ze stacji ładowania zjeżdża pantograf, opada na szyny zlokalizowane na pojeździe i zaczyna się ładowanie akumulatorów autobusów – informuje Ewelina Laxy z MZK Opole.

Osiem nowych autobusów elektrycznych będzie kursować w Opolu od października. Będą to: 6 pojazdów dwunastometrowych oraz dwa przegubowe. Autobusy będą kursowały na liniach 5, 9 i 13.

Realizacja zadania jest możliwa dzięki dotacji unijnej. Koszt projektu to ponad 36 milionów złotych, a kwota dofinansowania, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, to 25 milionów złotych. Inwestycja zakłada także instalację ładowarek w zajezdni przy ul. Luboszyckiej.

Prace na pętli MZK przy ul. Pużaka, powstaje nowy pantograf

Fot. MZK Opole

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie