„Nie możemy pozwolić na likwidację małej ojczyzny, której obywatele w ponad 98% chcą dalej decydować o swoim rozwoju, komforcie, jakości życia, a nie być zależnym od kaprysów metropolitalnego sąsiada i służyć zaspokajaniu chwilowych interesów, nie szanujących demokracji i obywatelskich swobód do samostanowienia.” – czytamy w projekcie deklaracji programowej XX Ogólnopolskiego Sejmiku Samorządów i Mediów Lokalnych.
Sejmik odbędzie się we wrześniu w Dobrzeniu Wielkim, lecz już dziś jego uczestnicy chcą wesprzeć gminy które będą poszkodowane w wyniku wprowadzenia w życie planu powiększenia Opola w zachowaniu status quo.
„W naszej deklaracji Wizji wnosimy do władz Rzeczypospolitej Polskiej, władz województwa opolskiego i wszystkich mądrych, odpowiedzialnych ludzi honoru i demokracji w Polsce, o poparcie dla decydowania o swoim istnieniu, rozwoju i przyszłości mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki.
Istotą demokracji jest bowiem nagradzanie za dobre rządzenia, a nie karanie ludzi aktywnych, odważnych i biorących los swojej małej ojczyzny w swoje ręce.” – czytamy w dalszym ciągu deklaracji.
Na specjalnej konferencji prasowej przedstawiciel Instytutu Strategii i Współpracy InterCHARETTE Stanisław Lis, wyjaśniał szczegóły tego wydarzenia.
"Czym innym jest rozszerzenie miasta – Jest to długi proces negocjacji i rozmów zgodnie z interesami dwóch stron, a czym innym aneksja części terytorium sąsiednich gmin, gdzie miasto zabiera wszystko, co daje wymierne dochody gminom, malując dowolnie na mapie nowe granice, bez jakichkolwiek analiz pozostawiając drugą stronę, jako bankruta niezdolnego do godziwego funkcjonowania." – mówił wójt Dobrzenia Wielkiego Henryk Wróbel.
W dniach 7 – 9 września 2016 r. Instytut Strategii i Współpracy wraz z partnerami organizuje XX Ogólnopolski Sejmik Samorządów i Mediów Lokalnych. Dobrzeń Wielki – Opolskie’2016. Celem strategicznym SEJMIKU będzie wypracowanie innowacyjnych i niekonwencjonalnych form działalności publicznej i niepublicznej związanej z budową społeczeństwa obywatelskiego i informacyjnego, przy wykorzystaniu potencjału samorządów terytorialnych, kultury i mediów lokalnych.
Instytutu Strategii i Współpracy InterCHARETTE
Charrette to wózek, w którym artyści Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu w XIX wieku wozili prace dyplomowe do oceny. Po drodze, z rozwianym włosem, z pędzlem w jednym, a paletą farb w drugim ręku, młodzi artyści dokonywali różnych poprawek w swoich dziełach wynikających z konstruktywnej krytyki profesorów i kolegów.
Filozofia charrette została uznana przez Amerykanów, którzy nazywali ten sposób myślenia i działania jako znakomitą metodę partycypacji społecznej w modelowym kreowaniu i kształtowaniu przestrzeni publicznej miast i gmin, a także w budowaniu standardów rewitalizacji obszarów kryzysowych.
Tożsamość Instytutu Strategii i Współpracy InterCHARRETTE tworzą projekty, które zmieniają rzeczywistość jak: Światowe Forum Mediów Polonijnych, Strategie i Rewitalizacje na miarę Traktu Królewskiego, Zamku Królewskiego, Krakowskiego Przedmieścia, Królewskich Łazienek w Warszawie, krakowskich Sukiennic, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku czy Zamku w Dębnie. Kolejne projekty to: Rewitalizacje Olsztyna, Opola, Tarnowa, Zamościa, Bogatyni, Brzeska, Strategie Rozwoju Słupska, Bochni, Dąbrowy Tarnowskiej, Nowego Wiśnicza, Dębicy, Mielca, Lidzbarka Warmińskiego, Radomyśla Wielkiego etc. To także legenda Tarnowskiej Fundacji Kultury (22 lata działalności), Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią (14 lat działalności) i sprzedaży 100% udziałów Firmy Marketingowej HEKTOR (14 lat działalności).
INTERCHARRETTE chce być pierwszym wśród najlepszych na rynku doradztwa strategicznego i finansowego dla samorządów terytorialnych w Polsce, a także dla przedsiębiorców oraz inwestorów krajowych i zagranicznych, którzy są zainteresowani realizacją inwestycji publicznych lub komercyjnych przy wykorzystaniu innowacyjnej inżynierii finansowej i dotacji z funduszy.
Światowe Forum Mediów Polonijnych 1993 – 2012
Światowe Forum Mediów Polonijnych to największe przedsięwzięcie z udziałem mediów polskich i polonijnych pracujących w prasie, radiu, telewizji i portalach internetowych na całym świecie. Światowe Forum Mediów Polonijnych to największy projekt realizowany w ramach Partnerstwa Publiczno Prywatno Społecznego z udziałem partnerów publicznych, prywatnych, samorządowych i społecznych. Światowe Forum Mediów Polonijnych od dwudziestu lat buduje płaszczyznę integracji między dziennikarzami polskimi pracującym w mediach na całym świecie, kreuje różne formy więzi pomiędzy środowiskami Polaków mieszkających poza krajem. Światowe Forum Mediów Polonijnych w niekonwencjonalny sposób promuje polską gospodarkę, kulturę, turystykę poprzez samorządy lokalne, instytucje, firmy, zabytki kultury materialnej, produkty turystyczne.
Ogólnopolski Sejmik Samorządów Terytorialnych i Mediów
Inicjatywa realizacji Sejmiku powstała pod koniec lat 80 ubiegłego stulecia w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Tarnowie. Początkowo wydarzenie było organizowane pod nazwą „Sejmik Prasy Lokalnej”. Pod koniec lat 90 zadanie przejęło Małopolskie Forum Współpracy z Polonią.
Ogólnopolski Sejmik Samorządów Lokalnych i Mediów to doskonała okazja do wymiany doświadczeń dziennikarzy pracujących w mediach lokalnych i regionalnych, pokazania roli i możliwości mediów w promocji przedsiębiorczości, kultury, turystyki i działań samorządów lokalnych. Formuła spotkań składająca się zarówno z części wykładowej, jak i dyskusyjnej sprzyja podnoszeniu kompetencji merytorycznych przez decydentów samorządowych i redakcje mediów lokalnych, dostarcza inspiracji i pomysłów do wdrożenia w codziennej działalności.
Sejmik odbywa się przy współudziale współorganizatorów, partnerów, patronów samorządowych oraz biznesowych. Każda edycja jest zorientowana wokół tematu przewodniego związanego z aktualną sytuacją społeczno – gospodarczą oraz wyzwaniami stojącymi przez uczestnikami.