Tysiące osób uczestniczyły w Orszaku Trzech Króli, który zagościł w Opolu już jedenasty raz. Pochód odbył się 6 stycznia i przeszedł spod amfiteatru na plac Jana Pawła II.

Orszak wyruszył z parkingu pod Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Następnie jego uczestnicy przemaszerowali przez ulice Barlickiego, Piastowską i Zamkową, potem plac Wolności i ulicę Ozimską, aż dotarli na plac Jana Pawła II. Zadbali oczywiście o przebrania, każdy też dostał papierową koronę. Uczestnicy śpiewali ponadto kolędy, a przygrywała im orkiestra dęta cementowni „Górażdże”.

– Przyszedłem z dwiema siostrami i naszym psem. Mieszkamy tu od ośmiu miesięcy i to nasz pierwszy Orszak Trzech Króli. Deszcz nas nie odstraszył i nie żałujemy – podkreślał Yurii Holovko z Kijowa. – Cieszymy się, że mogliśmy tu przyjść i zobaczyć to wydarzenie. Dziękujemy też za to, że mogliśmy w nim uczestniczyć. Bardzo nam się podoba, a to dla nas coś nowego, co wiąże się z Bożym Narodzeniem.

@opowiecie.info Tysiące osób uczestniczyły w Orszaku Trzech Króli, który zagościł do Opola już jedenasty raz. Pochód odbył się 6 stycznia i przeszedł spod amfiteatru na plac Jana Pawła II. #TrzechKróli #OrszakTrzechKróli #TrzechKróli2024 #OrszakTrzechKróli2024 #11OrszakTrzechKróli #BożeNarodzenie #BożeNarodzenie2023 #święta #święta2023 #jasełka #jasełka2023 #christmas2023 #xmas2023 #Opole #miastoOpole ♬ Classical piano performance „letter to parents” – Popolony

Hasło orszaku brzmiało „W jasełkach leży!” i nawiązywały do 800. rocznicy pierwszych jasełek. Odbyły się w 1223 roku w Greccio, włoskiej miejscowości znajdującej się pomiędzy Rzymem a Asyżem. Zaaranżował je pochodzący właśnie z Asyżu św. Franciszek. Od wieków w taki właśnie sposób społeczeństwa opowiadają historię narodzin Jezusa, często nawiązując przy tym do obecnych czasów.

– Od kiedy urodziła nam się córka, czyli od pięciu lat, jesteśmy tu każdego roku. Za każdym razem jest coraz więcej osób i fajnie, że mimo nienajlepszej pogody i tak zebrało się tu sporo ludzi – mówił Łukasz Nasiadek z Opola. – Dla dzieci taki orszak jest ciekawym przeżyciem. Nie codziennie przecież widzą tak wiele osób spacerujących na raz przez Opole. Małej się podoba, więc za rok przyjdziemy tu po raz szósty. Skoro jest okazja do świętowania, warto robić to w rodzinnym gronie.

Gdy pochód dotarł na plac Jana Pawła II, wystąpiły tam zespół „Partytura” i grupy z Miejskiego Domu Kultury w Opolu. Tam też Trzej Królowie – europejski, azjatycki i afrykański – złożyli hołd Jezusowi, w którego wcielił się Nataniel Machoń. Co ciekawe, jego rodzice – Dagmara i Wojciech – zostali na czas orszaku Marią i Józefem.

Święto Trzech Króli, lub inaczej Uroczystość Objawienia Pańskiego, Kościół Katolicki obchodzi 6 stycznia. To święto nakazane, dlatego wierni powinni tego dnia odwiedzić kościół i wziąć udział w mszy. W wielu miejscach w Polsce i na świecie towarzyszą mu orszaki i uliczne jasełka. Pierwsze takie wydarzenie odbyło się w 1855 roku w hiszpańskim Alcoy. Natomiast polski Orszak Trzech Króli jest organizowany od 2009 roku.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.