Strefy dźwięku, lasu, wzroku, smaku i relaksu, plac zabaw i górka saneczkowa to części Tajemniczego Ogrodu, który powstał w Ośrodku Kompleksowej Rehabilitacji Fundacji Dom w Opolu. To wyjątkowe, kolejne już przedsięwzięcie wzbogacające ofertę rehabilitacyjną Fundacji.

Oficjalne otwarcie Tajemniczego Ogrodu odbędzie się w piątek (14 października) o godz. 10.00.

Projekt naszego ogrodu wykonany został przez uczniów klasy Technik architektury krajobrazu z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu. Założenie ogrodu wykorzystuje myśl ekologiczną, wydzielona została przestrzeń na sezonowe owoce, ale również miejsce na hotel dla owadów oraz karmnik dla ptaków – informuje Fundacja DOM.

Przy Fundacji DOM w Opolu powstał Tajemniczy Ogród

W ogrodzie powstały rabaty, na których będą rosły krzewy owocowe takie jak borówki, jeżyny, maliny, porzeczki, rośliny o barwnych liściach oraz kwiatach, ale bezpieczne dla podopiecznych.  Firma Blumkowsky, posiadająca ogromne doświadczenie ogrodnicze zaangażowała się w przedsięwzięcie i podarowała Fundacji dużą część roślin do zasadzenia.

Cieszy nas udział tak wielu osób wielkiego serca w powstawanie ogrodu, co świadczy o wrażliwości oraz chęci integracji z osobami z niepełnosprawnością – dodaje Fundacja.

Ośrodek Kompleksowej Rehabilitacji położony jest w centrum miasta Opola. W ogrodzie wydzielona została strefa lasu, gdzie podopieczni będą mogli doświadczać wrażeń związanych z przebywaniem na łonie natury. Szum drzew, obserwacja roślinności, owadów i ptaków pozwoli im wyrwać się z miejskiego hałasu, wyciszyć, uspokoić, zrelaksować czy odreagować stres. Wiosną powstanie jeszcze ścieżka sensoryczna, która wykorzystywana będzie w stymulacji dotykowej, a na ścianie budynku przy ścieżce namalowany zostanie mural, w tematyce tajemniczego ogrodu.

Przy Fundacji DOM w Opolu powstał Tajemniczy Ogród

Zagospodarowaniem terenu zajęli się pracownicy z niepełnosprawnością z Zakładu Aktywności Zawodowej Fundacji wraz z instruktorem. Karmnik, hotel dla owadów, tabliczki z opisami roślin, ceramiczne ozdoby wykonane zostały przez podopiecznych i terapeutów podczas zajęć.

Strefy stymulujące zmysły:

  • Strefa dźwięku – to trawy, których szumiący dźwięk będzie wpływał relaksująco na podopiecznych.
  • Strefa lasu – to miejsce gdzie będzie można obserwować rośliny, które naturalnie porastają lasy, miejsce służyć będzie również obserwacji ptaków i owadów, ponieważ znajdzie się tam hotel dla owadów i karmnik.
  • Strefa wzroku – specjalnie zaprojektowane rabaty, w których znajdują się różnokolorowe rośliny, ich okres kwitnienia odbywa się od wiosny do jesieni, co zapewni stymulację wzrokową przez trzy pory roku.
  • Strefa smaku – czyli uprawa roślin jadanych.
  • Strefa relaksu – zapewni możliwość odbierania wszystkich bodźców i odpoczynek po pracy w ogrodzie.

Pomysłodawcą i partnerem ogrodu jest TAURON, dzięki któremu niezagospodarowany teren przy Ośrodku Kompleksowej Rehabilitacji Fundacji zmienił się w wielozadaniową, zewnętrzną salę terapeutyczną.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.