– Żeby uniknąć niepotrzebnych pytań w związku z nieprawdziwymi informacjami  jakie pojawiły sie w mediach, chcę wyjaśnić w jaki sposób dochodzi do zmiany na stanowisku członka zarządu województwa opolskiego – tłumaczy Stanisław Rakoczy.

Wcześniej rzecz już wyjaśniał marszałek Andrzej Buła. -To sprawa wewnetrzna koalicjanta, w tym przypadku Polskiego Stronnictwa Ludowego, kto reprezentuje partię we władzach regionu. My to szanujemy – mówił Buła.

Stanisław Rakoczy, po tym jak nie uzyskał mandatu radnego wojewódzkiego, już w styczniu tego roku złożył na ręce Zarządu Wojewódzkiego PSL rezygnację, która została przyjęta. Jednocześnie PSL rekomendował do zarządu województwa Antoniego Konopkę, radnego województwa, który już w poprzedniej kadencji taką funkcję pełnił.

Program LIFE leżał w gestii Stanisława Rakoczego. Teraz będzie się nim zajmowal Antoni Konopka.

42 miasta i gminy Opolszczyzny przystąpiły do porozumienia o współpracy w ramach projektu  „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w województwie opolskim” w ramach Programu LIFE.

Program LIFE to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu.

Projekt ma wspierać samorządy gminne i powiatowe w realizacji zadań działań naprawczych, określonych w programie ochrony powietrza dla naszego regionu. Ma pomóc w przygotowaniu zasobów organizacyjnych (narzędzi, kompetencji, materiałów) dla tego zadania. A gminy województwa opolskiego stoją m.in. przed wyzwaniem związanym z ograniczeniem niskiej emisji, poprzez wymianę kilkudziesięciu tysięcy źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

Trzeba przypomnieć, że projekt nie jest związany z wymianą pieców. Na tym skupiają się inne programy. Ludzie w różnych częściach województwa, będą informować mieszkańców o możliwościach poprawy jakości powietrza, pomogą im w podjęciu decyzji dotyczącej mi.in. wymiany starych pieców. Będą więc studia podyplomowe, analiza zanieczyszczeń, w którą zaangażowani będą kominiarze oraz system technologiczno-informatyczny, związany m.in. z platformą współpracy. Jesteśmy jedynym polskim samorządem starającym się o takie dofinansowanie.  Podpisano porozumienie z Politechniką Opolską m.in. na realizację studiów podyplomowych dla urzędników z gmin w regionie, którzy będą zajmować się wdrażaniem programu ochrony powietrza w swoich gminach.

Gminy, które przystapiły do udziału w projekcie to:

Opole, Brzeg, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrodzień, Głogówek, Głubczyce, Głuchołazy, Gogolin, Gorzów Śląski, Grodków, Jemielnica, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Korfantów, Krapkowice, Komprachcice, Lewin Brzeski, Lubsza, Łubniany, Namysłów,  Niemodlin, Nysa, Olesno, Olszanka, Otmuchów, Ozimek, Paczków, Pokój, Praszka, Prószków, Prudnik, Radłów, Rudniki, Skoroszyce, Strzelce Opolskie, Tarnów Opolski, Turawa, Walce, Zawadzkie, Zdzieszowice i Zębowice.

 

Rakoczy odchodzi – LIFE zostaje. Więcej o programie

Fot. melonik , UMWO

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.