Jeszcze około siedmiu tysięcy „kopciuchów” mamy w Opolu. To nasz niechlubny udział w niszczeniu środowiska. Właśnie opublikowane zostało dwunaste wydanie raportu Living Planet Report WWF, który ukazuje się co 2 lata. Zawiera on informację na temat stanu środowiska naszej planety. Raport jest przerażający.

Wczorajasza alarmujaca publikacja raportu WWF, skłoniła Tomasza Kostusia do zwrócenia uwagi na to co dzieje się na naszym podwórku.

– Są takie sfery działalnosci państwa, które powinny być ponadpolityczne – mówił na konferencji prasowej. – To między innymi ochrona zdrowia i ochrona środowiska. Wnioski wynikajace z raportu WWF są porażajace. Przypomnę, że spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast, 36 to miasta w Polsce. Rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera 40 tysięcy Polaków. Bałtyk zaczyna obumierać a Polska pustynnieć. To nie jest propaganda obliczona na wywoływanie negatywnych emocji. To są fakty, a jednym z najważniejszych zadań państwa jest ochrona środowiska – mówił poseł.

U nas państwo realizuje to zadanie poprzez program „Czyste powietrze”, ale zdaniem Kostusia program ten jest właściwie martwy.

— Spełnił tylko 1 procent swego zadania – twierdzi. – W samym Opolu mamy jeszcze około siedmiu tysięcy tak zwanych kopciuchów. Trzeba je zlikwidować, a do tego przeprowadzić głęboką termomodernizację. Jedno bez drugiego się nie sprawdzi. A to tylko jeden z problemów – przekonywał Tomasz Kostuś.

Gwałtowny proces zanikania środowiska przyrodniczego nie jest procesem naturalnym. Raport WWF ujawnia szokującą skalę wpływu człowieka na planetę. Głównymi przyczynami aktualnej utraty różnorodności biologicznej są: rabunkowa gospodarka oraz rolnictwo – obie związane z nieustannie rosnącą konsumpcją człowieka.

Z podsumowaniem raportu w jezyku polskim  można się zapoznać tutaj:

  https://www.wwf.pl/aktualnosci/living-planet-report-2016

WWF czyli World Wide Fund for Nature, Światowy Fundusz na rzecz Przyrody to organizacja pozarządowa i ekologiczna o charakterze międzynarodowym powstała w 1961 roku. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą. Główna siedziba znajduje się w Szwajcarii.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.