Praca na gospodarstwie często oznacza nie tylko długie godziny, ale również pełne oddanie i poświęcenie od wczesnych godzin porannych aż do późnych wieczorów. Wszyscy, którzy rozumieją, ile wysiłku rolnicy wkładają w swoją pracę, zebrali się na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi, aby im za to podziękować.

Niech każda z Pań, każdy z Panów poczuje się gospodarzami województwa, bo przecież są gospodyniami, gospodarzami u siebie w domu, na gospodarce, w remizie, na boisku LZSu, chciałbym, żeby takie poczucie stąd dzisiaj wypłynęło-mówił Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego.

Dożynki wojewódzkie tym razem odbywają się w Polskiej Nowej Wsi, w gminie Komprachcice, która obchodzi akurat swoje 50-lecie. Do owej gminy należą miejscowości: Domecko, Dziekaństwo, Komprachcice, Ochodze, Osiny, Polska Nowa Wieś i Wawelno.

Korony żniwne przygotowane przez gospodarzy

O godzinie 10:30 rozpoczęła się polowa, dziękczynna Msza św. W samo południe przyszła pora na prezentację rekordowej liczby koron dożynkowych – było ich aż 40, w tym 14 debiutujących. Nie można także pominąć chleba dożynkowego, który dumnie zdobił centrum wielu z tych koron. Chleb, pozornie prosty produkt, staje się jeszcze bardziej zadziwiający, jeśli zastanowimy się nad ilością ludzi i pracy, jaką trzeba włożyć, abyśmy mogli cieszyć się codzienną kromką chleba. Warto również wspomnieć o rekordowej liczbie zgłoszeń w konkursie „Piękna Wieś Opolska” – aż 37 kandydatów stanęło do rywalizacji.

Dzisiaj obchodzimy wielkie święto całego województwa opolskiego. Jestem głęboko zaszczycony i pełen dumy, choć trudno znaleźć słowa, które oddadzą pełnię tego, co dzieje się tutaj dziś i jakie wyjątkowe prezentacje przygotowali mieszkańcy naszej wsi. W głównej mierze spotykamy się tu, by podkreślić znaczenie pracy gospodarczej, która stanowi nieodłączny element naszej tradycji. Dożynki zawsze były symbolicznym podsumowaniem trudu całego roku. Od kilku lat staramy się to ukazywać poprzez prezentację koron żniwnych, a dzisiaj możemy się cieszyć rekordową liczbą – aż 40 wieńców. To powód do ogromnej dumy i podziwu wobec wszystkich, którzy przyczynili się do ich stworzenia-mówił Andrzej Buła-Dla mnie osobiście czas dożynek to także swoiste podsumowanie roku i współpracy z zaangażowanymi osobami na obszarach wiejskich. Bez względu czy są to członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, Ludowe Zespoły Sportowe, Koła Gospodyń Wiejskich, sołtysi czy rady sołeckie – to właśnie ci ludzie kształtują jakość życia na wsi. Podróżując po naszych wioskach, widzimy, że ta jakość jest akceptowalna, ludzie budują nowe domy, pragną mieszkać na wsi, potrafią zadbać o swoje otoczenie i organizować swoje życie. Dziś chcę podkreślić, że rolnictwo stanowi nie tylko kluczowy element naszej gospodarki, ale również niezwykle istotny składnik naszego życia społecznego-dodaje.

@opowiecie.info #dozynki #dozynkiwojewodzkie #dozynkiwojewodzkie2023 #dozynkiwiejskie #zabawa #impreza #rozrywka #wies #gospodarka ♬ oryginalny dźwięk – opowiecie.info – opowiecie.info

Poza wieloma atrakcjami i bogatą strefą gastronomiczną, na scenie zaprezentowało się wiele utalentowanych artystów. Rozpoczynając od artystów ze Samorządowego Ośrodka Kultury, poprzez zespół „TerazMy”, a kończąc na gwiaździe wieczoru – zespole Wilki. Ponadto, ogłoszono wyniki kilku konkursów, w tym Funduszu Sołeckiego, Konkursu „Piękna Wieś  Opolska” oraz Wojewódzkiego Konkursu Koron Dożynkowych 2023. Nawet po zakończeniu tych wydarzeń, zabawa trwała dalej, gdyż od godziny 21:30 do północy wszyscy mogli cieszyć się tańcem i muzyką z zespołem RODOS.

Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim rolnikom obecnym tutaj, na naszym święcie wojewódzko, powiatowo, gminnym i życzę im, aby te przygotowania, które już trwają pod przyszłoroczne zbiory, odbyły się w spokoju, aby ziemia odpoczęła i w przyszłym roku dała plon taki, aby oni i my, jako mieszkańcy, byli zadowoleni-mówił Henryk Lakwa, Starosta Opolski

Organizatorem wydarzenia byli wójt gminy Komprachcice-Leonard Pietruszka, Marszałek Województwa Opolskiego-Andrzej Buła oraz Starosta Opolski-Henryk Lakwa.

Zobacz także: Opolskie Dożynki Wojewódzkie 2023 [FOTOREPORTAŻ]

Fot. Natalia Kwosek

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".