Obowiązkowa rejestracja dronu, przejście szkolenia i zdanie testu online – to czeka osoby, które chcą latać bezzałogowymi statkami powietrznymi powyżej 250 g lub z kamerą. Wszystko z powodu nowych unijnych przepisów.

Do tej pory rekreacyjne loty dronem możliwe były bez rejestrowania urządzenia i zdawania egzaminu. Należało jedynie przestrzegać określonych zasad. Zmieniło się to po tym, jak Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego postanowiła ujednolicić przepisy dotyczące korzystania z bezzałogowych statków powietrznych dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Zasady obowiązujące od 31 grudnia 2020 roku mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo. Do tej pory wielu amatorów korzystających z dronów nie zdawało sobie sprawy z tego, jakie zagrożenie mogą stanowić nawet najmniejsze z nich. Teraz osoby, które chcą latać tego typu urządzeniami, których waga przekracza 250 g, lub na których zamontowana jest kamera, czeka szereg czynności.

Przede wszystkim operator będzie musiał zarejestrować siebie i swoje urządzenie w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Następnie obowiązkowe będą szkolenie i egzamin, który obejmie 40 specjalistycznych pytań wielokrotnego wyboru. Wszystko to możliwe będzie online i za darmo na stronie drony.ulc.gov.pl.

Nowe przepisy zlikwidowały też podział lotów na rekreacyjne, sportowe i komercyjne. W ich miejsce wprowadzono trzy inne kategorie: otwartą (niskie ryzyko), szczególną (średnie ryzyku) i certyfikowaną (wysokie ryzyko, porównywalne do ryzyka w lotnictwie załogowym).

Egzamin online dotyczyć będzie jedynie kategorii otwartej, czyli tej najpopularniejszej wśród amatorów. W pozostałych przypadkach konieczne będą świadectwo kwalifikacji operatora dronu (UAVO) oraz uzyskanie pozwolenia na lot.

Co ważne, obowiązujące już przepisy ułatwią korzystanie z bezzałogowych statków powietrznych w celach komercyjnych. Do tej pory wymagane były wspomniane już uprawnienia UAVO, a teraz wystarczy jedynie spełniać kryteria kategorii otwartej. Oto najważniejsze z nich:

  • waga dronu nieprzekraczająca 25 kg
  • dron służący do użytku prywatnego lub należący do klasy C0, C1, C2, C3, C4
  • zachowanie odpowiednich odległości od ludzi
  • lot na wysokości nie większej niż 120 metrów
  • lot w zasięgu wzroku operatora (VLOS)

Podczas lotów kategorii otwartej warto też pamiętać o poszanowaniu cudzej prywatności. W praktyce oznacza to, że nie powinno się chociażby fruwać nad cudzym ogródkiem czy filmować opalających się sąsiadów. Nie należy też latać nad zgromadzeniami osób.

Trzeba również wiedzieć, że nad niektórymi miejscami przestrzeń powietrzna jest zamknięta bez względu na wagę dronu. Są to między innymi porty lotnicze, elektrownie, linie energetyczne, linie telekomunikacyjne, śluzy, oczyszczalnie ścieków, poczty, banki czy placówki związane z telewizją i radiem.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.