31 sierpnia 1980 r., w Stoczni Gdańskiej komunistyczne władze reprezentowane przez Komisję Rządową oraz Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podpisały Porozumienie Gdańskie, zezwalając m.in. na tworzenie wolnych związków zawodowych. Porozumienie to, wraz z porozumieniami w Szczecinie i Jastrzębiu, zakończyło falę protestów robotniczych i strajków. Opolanie – ponad podziałami – złożyli dziś kwiaty na Skwerze „Solidarności” w Opolu.

Prezydium MKS tworzyli: Lech Wałęsa, dwóch wiceprzewodniczących Andrzej Kołodziej i Bogdan Lis oraz Lech Bądkowski, Wojciech Gruszewski, Andrzej Gwiazda, Stefan Izdebski, Jerzy Kwiecik, Zdzisław Kobyliński, Henryka Krzywonos, Stefan Lewandowski, Alina Pienkowska, Józef Przybylski, Jerzy Sikorski, Lech Sobieszek, Tadeusz Stanny, Anna Walentynowicz i Florian Wiśniewski. Tej historii nikt nie zmieni, choćby nie wiem jak się starał.

31 sierpnia 1980 roku podpisano w Gdańsku porozumienie ze strajkującymi, a Lech Wałęsa otworzył nowy rozdział w historii Polski. Drogę do demokracji i wolności. Drogę do obalenia komunizmu. Bez Solidarności nie byłoby wolnej Polski. 41 lat temu, podpisując Porozumienia Sierpniowe, uczyniono wielki krok do budowy nowoczesnego i demokratycznego państwa. Było to możliwe dzięki olbrzymiemu wysiłkowi i poczuciu wspólnoty.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń i zapewnienia im miejsca w zbiorowej pamięci Europy, Parlament Europejski zdecydował o ustanowieniu dnia 31 sierpnia Dniem Wolności i Solidarności.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.