Do Chróścic zawitał Święty Marcin, który spotkał się z mieszkańcami wsi na placu przy Sołtysówce. Nie zabrakło wypiekanych rogalików, muzyki, ogniska i wspólnego biesiadowania. Tradycyjne świętowanie odbyło się w piątkowy wieczór (10 listopada). 

– Dzisiejsza impreza jest zorganizowana przede wszystkim dla dzieci, ale tak naprawdę dla każdego, bo i dla młodszych, i dla starszych. Fantastyczne jest to, że cały tydzień był prognozowany deszcz, a nam jednak szczęście dopisało i mamy pogodę – mówiła Beata Wolny, sołtyska Chróścic. – Mamy też fantastycznego księdza proboszcza, który zawsze pomaga się wymodlić, żeby na każdym naszym wydarzeniu była piękna pogoda. Tak jak mówią: „dobrym ludziom słońce zaświeci”.

Obchody Dnia Świętego Marcina w Chróścicach rozpoczęły się w kościele parafialnym. To tam odbyła się inscenizacja legendy o św. Marcinie, który zasłynął ze swojego miłosiernego życia. Podzielił się on swoim płaszczem, dzieląc go na pół, aby ogrzać potrzebującego, a nocą we śnie ujrzał Jezusa, który był ubrany w połowę jego płaszcza. Według legendy właśnie to widzenie skłoniło go do porzucenia wojskowej kariery i oddania się służbie ubogim.

@opowiecie.info W Chróścicach zagościł św. Marcin, a wraz z nim muzyka, rogaliki i biesiadowanie przy ognisku. Obchody święta odbyły się 10 listopada na placu przy chróścickiej Sołtysówce. #swmarcin #marcina #świętegomarcina #rogaliki #marcin #religia #rozrywka ♬ Positive Vibes – Soundbeaver

– Szczególne podziękowania składam p. Jackowi Pajdakowi i p. Ryszardowi Kociokowi, którzy nas poratowali w ostatniej chwili, bo się okazało, że mamy dwie wielkie kałuże na terenie Sołtysówki. Przywieźli oni kamienie i zasypali dziury – kontynuowała Beata Wolny. – Chciałabym także podziękować strażakom, którzy nas zabezpieczali, radzie sołeckiej, która zawsze się napracuje w takim dniu jak dziś, „świętym Marcinom”, bo w tym roku mamy dwóch i wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej imprezy.

Przed godz. 18:00 dzieci i dorośli wyruszyli spod kościoła, udając się do Sołtysówki. Procesji towarzyszyły lampiony, muzyka i… konie. Na miejscu czekało już rozpalone ognisko, przy którym mogli ogrzać się mieszkańcy. Nie zabrakło także tradycyjnych rogalików, a ponadto bogato wyposażonego bufetu z innymi pysznościami. Dodatkowo uroczystość Świętego Marcina ubogacił koncert Orkiestry Protec Brass Band z Dobrzenia Wielkiego.

– Święto Świętego Marcina odbywa się w Chróścicach co roku, jest organizowane przez radę sołecką wraz z sołtyską – mówiła Joanna Roczek, członkini rady sołeckiej. – Zawsze odbywa się pochód, idzie koń, na którym siedzi Święty Marcin, a później, tutaj w Sołtysówce, imprezujemy przy muzyce na żywo. Obowiązkowo też muszą być rogaliki.

Święty Marcin to patron ludzi ubogich, żołnierzy i kowali. Ponadto jest również patronem winogrodników i został uznany za jednego z ważnych świętych we francuskim katolicyzmie. Z kolei kształt tradycyjnych rogalów, które kojarzą z Dniem Świętego Marcina, ma nawiązywać do podkowy. Jak przepowiada jedna z licznych legend, miał ją zgubić koń Świętego Marcina.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.