To rozpoczęta dzisiaj w Opolu  kampania edukacyjna, skierowana do kobiet i ich bliskich, która ma wzbogacić wiedzę mieszkanek Opola na temat ich praw i swobód obywatelskich w budowaniu świadomości i czujności onkologicznej w zakresie raka piersi oraz dostępu do darmowego pakietu zdrowotnego. Można się też przebadać.

– Kampania jest organizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Raka Piersi, który jest obchodzony na świecie od 1985 roku informuje Katarzyna Mazur-Kulesza, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, bo tam właśnie odbywają się spotkania. – Konferencja jest złożona z trzech paneli tematycznych.  Zapobieganie i diagnostyka (profilaktyka), leczenie raka – rokowania. Psychoonkologia i trzeci panel na temat praw i swobodnego dostępu kobiet do opieki lekarskiej i informacji w obrębie psychofizycznego wsparcia oraz rehabilitacji pacjentek po przebytej chorobie. Zapraszamy na bezpłatne badania w mammobusie, w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi. Podczas wydarzenia odbędzie się także spotkanie z Małgorzatą Kazimierczyk – właścicielką opolskiego sklepu z bielizną Margot24.pl – Świat Bielizny, współtwórczynią idei Fundacji „Zdrowy Biust”, która od 20 lat zajmuje się projektowaniem bielizny damskiej pod kątem zdrowotnym. Pani Małgorzata wspólnie z producentami bielizny z całego kraju organizuje liczne warsztaty i szkolenia związane z profilaktyką zdrowia piersi.

– Rozmawiamy tu o różnych aspektach leczenia raka piersi – mówi prof. Tomasz Halski, (Wydział Nauk o Zdrowiu UO). – Ja będę mówił o fizjoterapii, która w tym procesie zajmuje niezwykle ważne miejsce, bo bez niej nie ma zarówno dobrego przygotowania do zabiegu i później sprawnego niwelowania skutków ubocznych, które po zabiegu mogą się zdarzyć.

Od 2016 r. w Opolskim Centrum Onkologii działa wielodyscyplinarny zespół zajmujący się diagnostyką i leczeniem kobiet chorych na raka piersi. W skład tego zespołu wchodzą lekarze specjaliści (chirurdzy, radiolodzy, patolodzy, onkolodzy kliniczni, radioterapeuci) a także pielęgniarki onkologiczne, psycholodzy, fizjoterapeuci oraz sekretarki medyczne.

Leczenie raka piersi to coś jak interdyscyplinarny remont, po którym pacjentki są jak nowe . -Wracają do zdrowia, wracają do pracy, wracają do swojej aktywności fizycznej i normalnie żyją – potwierdza Tomasz Sachanbiński, Kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi,  w Opolskim Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego.

– Wcześnie wykryty rak piersi to czasami niewielki problem. Później jest gorzej. Ja chorowałam dwukrotnie opowiada Beata Rydz z Opolskich Amazonek.

W programie opolskiej kampanii także bezpłatne badania w mammobusie w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi. Mammobus stoi na placu Kopernika w Opolu w dniach 20-22.10.2021 r. w godz. 09:00-13:00 i 14:00-17:00.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.