150 tysięcy złotych przekazał dziś opolski urząd marszałkowski Uniwersytetowi Opolskiemu  na doposażenie multimedialnej pracowni dziennikarskiej na Wydziale Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej.

– To nie są „porażające” pieniądze, pamiętać jednak trzeba, że nie będą inwestowane w gołe mury, a my dodajemy do tego jeszcze 50 tysięcy – przyznał rektor uniwersytetu profesor Marek Masnyk. Rektor zauważył, że przy dzisiejszej inflacji żadna wielka kwota nie przyprawiłaby go o zawrót głowy: zawsze byłoby za mało.

Nowoczesne komputery pozwalające na profesjonalny montaż telewizyjny i radiowy, studyjne mikrofony, sprzęt do nagrań wideo i przede wszystkim stosowne oprogramowanie, będzie można kupić dzięki dotacji, którą podpisali z władzami uczelni marszałkowie Andrzej Buła i Zbigniew Kubalańca.

To nie jest pierwsza  pomoc finansowa samorządu, dzięki której opolska uczelnia ma szansę rozwijać się i stawać atrakcyjną dla studentów. Przypomnijmy, że samorząd regionu wsparł m.in. potężny projekt tzw. „prószkowskiej pomologii”, polegający na stworzeniu Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego w Prószkowie pod Opolem. Pieniądze przekazano też na utworzenie kierunku lekarskiego, a następnie stypendia dla studentów medycyny.  – Sam sprzęt nie rozwiązuje problemów i nie wprowadza w nowoczesny proces edukacyjny. Opolska uczelnia ma bardzo dobrą kadrę, która otrzymuje kolejne instrumenty, które pozwalają na prowadzenie zajęć na wysokim poziomie – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Teraz władze regionu wsparły wyposażenie nowoczesnej pracowni multimedialnej, w której kształcą się m.in. przyszli dziennikarze i piarowcy.  Nowe, kupione za pieniądze z budżetu województwa komputery zostaną wyposażone w nowoczesne programy, m.in. do montażu telewizyjnego. Studenci będą mieć do dyspozycji kamerę czy nowoczesne aparaty pozwalające nagrywać filmy w 4K.

Rektor uczelni, prof. Marek Masnyk zapowiada, że w pełni pracownia powinna zacząć działać z początkiem nowego roku akademickiego. – Kształcimy prawie 300 studentów na kierunkach dziennikarskim, komunikacji społecznej, public relations. Tutaj będą się uczyć warsztatu dziennikarskiego. Pracownia wypełni nasze potrzeby związane, z przygotowaniem do tego zawodu. Mamy już studio telewizyjne i radiowe. Teraz przyszedł czas na pracownię – mówi prof. Marek Masnyk. Dodajmy, że uczelnia wyremontowała na swój koszt pomieszczenia, gdzie będzie znajdować się pracownia.

Dr hab. Adam Drosik, prof. UO, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej, podkreśla, że wszystkie zakupy były omawiane ze studentami i pracownikami. – Będą pracować na takim sprzęcie, z którym spotkają się w przyszłości. Na uczelni mamy już Radio “Sygnały” i Telewizję “Seta”. Zdobywamy nagrody i wyróżnienia. Pracownia pozwoli wejść studentom na wyższy poziom – mówi Adam Drosik.

Marszałek województwa dodaje, że w tym roku opolskie uczelnie otrzymają m.in. 90 tysięcy złotych w ramach tzw. małych grantów na organizację konferencji i pracę dydaktyczno-naukową. Nowej formuły ma się doczekać nagroda Professor Opoliensis, której zasady wkrótce zostaną wypracowane ze środowiskiem naukowym.

Fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.