Wystawę przygotowała Katedra Scenografii Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. To jedna z imprez towarzyszących XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek.

Ścieżki wyobraźni – interesująca wystawa w MBP w Opolu

Kierunek Scenografia działa na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu od 2013 roku, od 2015 realizując własny tryb kształcenia scenografów teatralnych, filmowych i lalkowych w formie jednolitych, 5-letnich studiów magisterskich.

– Bardzo się cieszę, że mimo pandemii możemy się już spotykać na żywo ze studentami – mówił podczas wernisażu dr Mateusz Mirowski z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, który od roku akademickiego 2015/16 prowadzi Pracownię Scenografii Teatru Lalek i sprawuje opiekę artystyczną nad spektaklami studenckimi powstającymi w ramach współpracy Katedry Scenografii z Wydziałem Lalkarskim i Wydziałem Reżyserii Dramatu wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

– Udało się nam wykładowcom wycisnąć ze studentów ostatnie soki i pokazujemy tu w Opolu fajne realizacje. Mam nadzieję, że przypadną również państwu do gustu. Ta wystawa nie prezentuje całego obrazu naszej Katedry i naszej działalności. To są prace, które udało się naszym studentom stworzyć na przestrzeni ostatnich lat. Zapraszam wszystkich na Ścieżki Wyobraźni.

Wystawa nie jest tak bogata w eksponaty jak na przykład ta, którą prezentował dr Mateusz Mirowski w 2017 roku podczas 28 OFTL. Pandemia bardzo ogranicza artystów pod każdym względem. Na pewno jednak warto ją zobaczyć.

Studenci zrealizowali pod okiem wykładowców scenografie, kostiumy, lalki i formy do kilkudziesięciu spektakli Wydziału Aktorskiego i Lalkarskiego. Wystawa prezentuje wybrane prace pedagogów, studentów i absolwentów Katedry. Obok zdjęć zrealizowanych scenografii na ekspozycji zobaczyć można projekty koncepcyjne, lalki, maski i obiekty teatralne oraz ubiory kreacyjne i kostiumy.

Wystawa czynna jest  w Galerii Zamostek w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Minorytów 4.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.