Przeciwko czystce kadrowej w sądach, ze szczególnym uwzględnieniem opolskich, protestowali opolanie na Placu Daszyńskiego przed siedzibą Sądu Okręgowego w Opolu.

Sędzia Anna Korwin-Piotrowska, wiceprezes Sądu Okręgowego w Opolu, i sędzia Monika Ciemięga, wiceprezes Sądu Rejonowego w Opolu, zostały odwołane ze stanowisk za pośrednictwem faksu.

Korwin-Piotrowska nie uznaje takiej formy odwołania. – Po pierwsze czekam na normalne pismo w tej sprawie, a po drugie na podanie przyczyn – mówi. – Nie poddam się tak łatwo – dodaje.

Nie spodziewa się uzasadnienia decyzji o zwolnieniu. Wszyscy to uzasadnienie znamy.

Docierają do nas informacje o podobnej sytuacji w innych sądach całej ziemi opolskiej. Wymieniono właśnie prezesów sądów rejonowych w Prudniku, Oleśnie i Kluczborku.

– Ich jedyną winą jest to, że przestrzegają prawa, w szczególności tego najwyższego, zawartego w Konstytucji RP. Nie zgadzamy się na takie traktowanie sędziów RP przez Ministerstwo Sprawiedliwości – twierdzą uczestnicy „spaceru” protestacyjnego na Placu Daszyńskiego.

Zebrani wspólnie zaśpiewali kolędę dla prezydenta Andrzeja Dudy.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.