Seniorzy z terenu gminy Dobrzeń Wielki nie mogą narzekać na nudę. Wycieczki, warsztaty, prelekcje to tylko część z dostępnej dla nich oferty rozrywkowej. Od 2018 roku mają nawet własne stowarzyszenie, które pozyskuje środki zewnętrzne na organizację poszczególnych wydarzeń.

Seniorzy gminy Dobrzeń Wielki działają aktywnie

Wszystko zaczęło się od powołania przez władze gminy Dobrzeń Wielki w 2016 roku – Rady Seniorów. Zasiadają w niej przedstawiciele seniorów z sołectw Dobrzeń Wielki i Mały, Chróścic oraz Kup. Przewodniczącą Rady Seniorów gminy Dobrzeń Wielki, już drugą kadencję jest Apolonia Wilczek.

Seniorzy spotykają się raz w tygodniu w obrębie swoich sołectw: wtorki w Chróścicach o godz.10.00, w czwartki w Dobrzeniu Wielkim o godz. 10.00, a następnie o 14.00 w Kup.

Przed nastaniem pandemii w każdą środę seniorzy z całej gminy mogli brać udział w wyjazdach na basen Wodna Nuta w Opolu.

Większość działań realizowana jest dzięki środkom z budżetu gminy Dobrzeń Wielki.

Od 2018 roku istnieje Stowarzyszenie Seniorów „Aktywni”, które zrzesza obecnie 98 osób. Przewodniczącą stowarzyszenia jest Róża Kokot.

Utworzenie stowarzyszenia było konieczne gdyż rada seniorów nie generuje dochodów i nie posiada środków własnych. Utworzenie stowarzyszenia umożliwiło nam pozyskiwanie środków zewnętrznych i dofinansowań oraz przypisanie specjalnego numeru konta, na który mogą wpływać darowizny od darczyńców, zarówno osób prywatnych jak i firm – mówi Róża Kokot, przewodnicząca Stowarzyszenia Seniorów „Aktywni”.

Inicjatyw i pomysłów nie brakuje

W ramach pozyskiwanych środków dla naszych seniorów organizowane są różne atrakcje np. wycieczki, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Organizujemy wycieczki jedno, a także kilku dniowe i to nie tylko w Polsce np. na Mazury, ale również za granicę jak np. do Spreewaldu. Dzięki pozyskanym funduszom udaje nam się pokryć większość kosztów wyjazdów. Organizujemy również wyjazdy na operetki, pikniki, spotkania autorskie lub z podróżnikami, warsztaty manualne czy fotograficzne – mówi Apolonia Wilczek, przewodnicząca Rady Seniorów gminy Dobrzeń Wielki.

Propozycje wycieczek czy atrakcji seniorzy mogą zgłaszać podczas zebrań walnych seniorów

To seniorzy proponują wycieczki oraz formy wspólnego spędzania czasu, mówią gdzie chcieliby pojechać co zobaczyć. My zbieramy wszystkie pomysły, a następnie staramy się je realizować – dodaje Róża Kokot.

Niestety przez pandemię aktywność seniorów się zmniejszyła, część z nich nadal w obawie o swoje zdrowie woli unikać spotkań. Mimo to seniorzy, choć już nie w 100% nadal chcą uczestniczyć w organizowanych atrakcjach i są ciekawi życia. Chcą uczyć się nowych rzeczy, poznawać świat, a i podczas organizowanych spotkań mają okazję zaznać ruchu dzięki wykonywanym za każdym razem ćwiczeniom.

Przed pandemią dużym zainteresowaniem cieszyły się również zabawy taneczne, oktoberfesty, sabaty czarownic itp. Podczas takich wydarzeń, ale również spotkań seniorów nie może oczywiście zabraknąć drobnego poczęstunku – dodaje Apolonia Wilczek.

Raz w roku w gminie organizowane są Senioralia – impreza podsumowująca kolejny rok działalności. Wydarzenie rozpoczyna się uroczystą mszą św., następnie seniorzy udają się go Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie po wysłuchaniu sprawozdania z wydarzeń organizowanych na przestrzeni ubiegłego roku, czekają na nich występy artystyczne i zabawa taneczna.

Jednym z darczyńców, którzy wspierają dobrzeńskich seniorów od początku ich działalności jest firma Prowod Sp. z o.o.

Firma Prowod jako jedna z pierwszych wspierała finansowo organizację corocznych Senioralii, na samym wydarzeniu zawsze obecni byli przedstawiciele spółki. Dodatkowo w ostatnim czasie po oficjalnym otwarciu PSZOK w Chróścicach, spółka zorganizowała spotkanie dla seniorów podczas którego prezes Bogdan Lechowski przedstawił istotę dbania o środowisko, metody segregacji śmieci oraz koszty ich wywozu przed oraz w trakcie pandemii. Prezes zachęcał jednocześnie seniorów do segregacji śmieci oraz wyjaśnił wszystkie związane z nią wątpliwości – mówi Róża Kokot.

Seniorzy gminy Dobrzeń Wielki działają aktywnie

Spotkanie odbyło się dzięki inicjatywie gminnej animatorki osób starszych i radnej gminy Dobrzeń Wielki – Krystyny Gierok, której seniorzy również pragną podziękować. Na koniec z inicjatywy spółki seniorzy otrzymali poczęstunek oraz drobne upominki.

Seniorzy byli zachwyceni przeprowadzoną prelekcją oraz możliwością zwiedzenia zmodernizowanego obiektu. Myślę, że przytoczone przez Pana Lechowskiego liczby zszokowały seniorów, mało osób zdaje sobie sprawę z ogromu kosztów, które generuje roczny wywóz odpadów, jak również gwałtownego ich wzrostu w czasie pandemii – dodaje Apolonia Wilczek.

Seniorzy pragną podziękować Spółce Prowod

W imieniu wszystkich seniorów naszej gminy chciałabym bardzo serdecznie podziękować spółce Prowod, na czele z prezesem Bogdanem Lechowskim za zorganizowanie wspomnianej prelekcji, przybliżenie nam istoty ich działalności oraz oczywiście za wspaniały poczęstunek – mówiła Apolonia Wilczek, przewodnicząca Rady Seniorów gminy Dobrzeń Wielki.

Stowarzyszenie seniorów „Aktywni” dziękuje natomiast za wsparcie finansowe działań seniorów. To właśnie dzięki niemu możemy organizować tak wiele wydarzeń oraz atrakcji – dodaje Róża Kokot, przewodnicząca Stowarzyszenia Seniorów „Aktywni”.

Przypominamy, że zarówno Rada Seniorów jak i zarząd Stowarzyszenia są instytucjami społecznymi. W spotkaniach seniorów organizowanych na terenie poszczególnych sołectw mogą brać udział wszyscy zainteresowani. Podczas spotkań istnieje również możliwość złożenia deklaracji członkowskiej Stowarzyszenia Seniorów „Aktywni”.

Każdy nowy senior jest mile widziany i zapraszamy wszystkich serdecznie – podsumowuje Apolonia Wilczek.

Fot. Rada Seniorów Gminy Dobrzeń Wielki

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie