Oficjalnie otwarto wyremontowany odcinek drogi powiatowej nr 1522. Mieszkańcy bezpiecznie mogą chodzić nowym chodnikiem do przystanku  PKP. 

Do Goszczowic zagląda XXI wiek

– Ta inwestycja jeszcze nie do końca rozwiązuje wszystkie problemy komunikacyjne mieszkańców ale mamy bardzo dobry odcinek drogi od dworca PKP do remizy strażackiej – mówi Henryk Lakwa starosta opolski. – Pozostał jeszcze odcinek od remizy w kierunku cmentarza, ale jeśli nic nam nie stanie na przeszkodzie w przyszłym roku o tej porze oddawać będziemy do użytku ten własnie odcinek. Wieś będzie kompleksowo w XXI wieku, bo oprócz drogi ma już wszystkie media.

Powiat Opolski pozyskał z Rządowego Programu Rozwoju Dróg pieniądze na pokrycie połowy kosztów inwestycji drogowych w Goszczowicach w ciagu drogi powiatowej nr 1522. Całkowity koszt wyniósł 524 945, 80 tys. zł. Dofinansowanie: 262 472,90 zł.

Sfrezowano jezdnię i wykonano nowa nawierzchnię. Droga została odwodniona. Przebudowano sieć telekomunikacyjną i światłowodową a także oświetlenie. Przede wszystkim jednak zbudowano chodnik, którego tu dotychczas nie było.

Goszczowice to bardzo stara miejscowość. Po raz pierwszy wymienione były w 1295 roku. W 1845 wieś  liczyła 66 domów, tawernę i kościółek katolicki. W tym samym roku w Goszczowicach mieszkało 391 osób, w tym 24 protestantów. W 1933 Goszczowice liczyły sobie 571 mieszkańców, a w 1939 – 510. Dzisiaj, według ostatniego spisu powszechnego Goszczowice liczą 271 mieszkańców.

Fot. Monika Kluf

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.