Zwiększenie dochodów budżetu o niemal 30 milionów złotych, co wynika z bieżącej analizy wpływów z tytułu udziału w podatku CIT sprawiło, że radni podjęli uchwały, zmieniające budżet województwa. Sierpniowa sesja sejmiku województwa opolskiego – nareszcie stacjonarnie.

Te dodatkowe pieniądze to duży zastrzyk, który umożliwia planowanie kolejnych wydatków z budżetu. Dzięki dodatkowym wpływom możliwe było m.in. podwyższenie kapitału spółki Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju sp. z o.o. Jak podkreślał marszałek województwa Andrzej Buła, dokapitalizowanie spółki o 6 milionów zł umożliwi udzielenie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom pożyczek oraz innych instrumentów finansowych zapewniających dalszy rozwój, co może wpłynąć na wzmocnienie potencjału gospodarczego województwa. Radni zgodzili się na to podwyższenie kapitału.

Dzięki dodatkowym pieniądzom w budżecie będzie też możliwe m.in. przeprowadzenie za około 3 miliony zł pilnej przebudowy nawierzchni na drodze wojewódzkiej nr 411 w Głuchołazach i drodze wojewódzkiej nr 409 w Gogolinie, o czym mówił członek zarządu województwa Szymon Ogłaza.

W pierwszym kwartale tego roku Sejmik przyjął określił zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i finansowanie ich ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wtedy przyjęto, że dofinansowanie kosztów tworzenia i działania funkcjonujących w regionie zakładów aktywności zawodowej wyniesie 5 milionów 550 tysięcy złotych. W międzyczasie wpłynęły wnioski z ZAZ-ów w Lewicach i Nysie  o zwiększenie kwoty ich dofinansowania – teraz na sesji radni wyrazili zgodę na to, by obydwa ZAZ-y otrzymały jeszcze łącznie ponad 107 tysięcy złotych. – To pozwoli na dodatkowe zatrudnienie w tych zakładach w sumie 13 osób niepełnosprawnych – mówiła wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura.

Radni jednogłośnie udzielili także pomocy finansowej gminie Nowy Targ z województwa małopolskiego. 50 tysięcy złotych pomoże w usuwaniu skutków pożaru, jaki miał miejsce w dniu 19 czerwca 2021 r. w miejscowości Nowa Biała. – Pomagaliśmy już innym regionom w takiej sytuacji – przypomniał wiceprzewodniczący sejmiku Piotr Wach.

Radni zapoznali się z informacją o bogatej i różnorodnej działalności w ostatnich latach  Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach oraz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. To tradycja, że dyrektorzy instytucji kultury prezentują największe dokonania tych placówek radnym województwa.

Jak podkreślała dyrektor CMJW Violetta Rezler-Wasielewska, w najbliższych latach w działalności Muzeum zostanie położony nacisk na wzmocnienie rozpoznawalności tej  instytucji w kraju i zagranicą. – Służy temu wypracowywany, m.in. w ramach programu „Ekonomika miejsc pamięci” (od 2020 r.), szczegółowy plan działania. W sferze infrastrukturalnej przewiduje on zakończenie przebudowy siedziby Muzeum w Łambinowicach i poprawę infrastruktury informacyjnej w miejscu pamięci oraz jego otoczeniu, w merytorycznej – zrównoważony rozwój każdej jej sfery – informowała dyrektor. Dyrektor placówki brzeskiej, Dariusz Byczkowski, przypominał m.in., że w 2018 roku w Muzeum Piastów Śląskich powołano archiwum kresowe, gromadzące dokumenty i przedmioty, przekazywane przez byłych mieszkańców Kresów Wschodnich II RP, przesiedlonych po wojnie do Brzegu i jego okolic. – W tym samym roku nasze Muzeum zostało nagrodzone zaszczytnym tytułem Pomnika Historii – podkreślał.

Fot. kapitan, UMWO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.