Skąd się wzięli Trzej Królowie ?

Trzej Królowie w tradycji chrześcijańskiej przybyli do stajenki by pokłonić się narodzonemu Chrystusowi i obdarować go darami. Wiemy, że Królowie podążali za Gwiazdą Betlejemską oraz znamy ich imiona Kasper, Melchior i Baltazar. Jako dary przekazali oni narodzonemu Chrystusowi : kadzidło, mirrę i złoto. I to w zasadzie wszystko co każdy z nas wie na temat pokłonu Trzech Króli

Jak o tym wydarzeniu traktuje Pismo Święte możemy   przeczytać  w Ewangelii św. Mateusza (Mt 2,1 -1,2) w której ewangelista  pisze o cudzoziemcach,  którzy kierując  się gwiazdą wyruszyli do Betlejem – miejsca wyznaczonego na podstawie proroctwa w Księdze Micheasza (Mi 5,1), aby złożyć pokłon i dary narodzonemu królowi żydowskiemu.

Po drodze wstąpili na dwór Heroda, który usłyszawszy nowinę w narodzonym upatrywał rywala. Mędrcy według ewangelii weszli do domu, w którym przebywali Maria i Józef z Jezusem i ofiarowali mu mirrę, złoto i kadzidło. Warto tutaj podkreślić, że w czasach narodzin Chrystusa kadzidło i mirra były w cenie złota – aromatyczna żywica paliła się tylko u najzamożniejszych ludzi. Ewangelia nie podaje, że mędrców było trzech. Liczba zapewne  nawiązuje do trzech darów stąd zapewne  przełożyło się to na liczbę mędrców, gdzie każdy z nich ofiarował jedną rzecz.

Biblia Tysiąclecia  nazywa ich mędrcami ze wschodu W zachodnim chrześcijaństwie popularnie nazywani są imionami Kasper, Melchior i Baltazar według tradycji, jaka narodziła się w średniowieczu, które stało się cezurą świętą Trzech Króli, które niebawem będziemy celebrować.

Na zdjęciu:  obraz Pokłon Trzech Króli autor Andrei Mantegni

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie