Powołując się na złożone przez ministra Czarnka deklaracje Walne Zgromadzenie Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego apeluje o jak najszybsze przywrócenia 3 godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej dla ok. 50 tyś dzieci.

Motywacja jest prosta i ze wszech miar uzasadniona: ” Ze względu na rozpoczęcie organizacji nowego roku szkolnego 2023/2024 oraz konieczność planowania w naszych budżetach wydatków związanych z oświatą, oczekujemy o wskazanie konkretnego terminu wywiązania się z Pańskich obietnic oraz podjęcia konkretnych kroków i decyzji odnoszących się do jak najszybszego zniesienia dyskryminujących ograniczeń w zakresie nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej” – czytamy w apelu Stowarzyszenia.

Znajomość języka i kultury jest kluczową kompetencją każdej mniejszości narodowej, pozwalającą zachować i pielęgnować swoją tożsamość – argumentują.  Z perspektywy naszego regionu, ale również z perspektywy całego kraju znajomość języka niemieckiego jest również kluczową kompetencją dla naszej gospodarki, o czym możemy przeczytać w odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii z dnia 25.02.2022 r na apel Izby Gospodarczej Śląsk: „Jednym z najważniejszych działań polskiego rządu jest wspieranie rozwoju naszego kraju w kierunku nowoczesnej gospodarki generującej dobrej jakości miejsca pracy. Uważamy, że wysoki poziom kwalifikacji naszych obywateli sprzyja realizacji tego celu, a wręcz jest jego koniecznym warunkiem (…). Ze względu na mocne osadzenie w niemieckich realiach biznesowych polskich firm, zwłaszcza tych ułokowanych w zachodniej Połsce, znajomość języka niemieckiego przez personel jest istotną zaletą polskich przedsiębiorstw. ”- czytamy w dokumencie.

Jak twierdzi podpisany pod dokumentem przewodniczący  zarządu stowarzyszenia Łukasz Jastrzębski : „W pełni podzielamy opinię Ministerstwa Rozwoju i Technologii i nie rozumiemy, dlaczego obecny stan rzeczy, który oddziałuje w dokładnie odwrotnym kierunku jest nadal utrzymywany. Temat ten jest dla nas niezwykle istotny i priorytetowy, dlatego apelujemy o podanie konkretnej daty usunięcia rozporządzeń dyskryminujących uczniów, dla których nauka języka mniejszości realizowana jest dzisiaj w ograniczonej ilości.”

Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe apeluje do Czarnka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.