W ramach projektu „Śląskie Tradycje na Stobrawskim Zielonym Szlaku” przed urzędem gminy w Dobrzeniu Wielkim posadowiono głaz z wygrawerowanym wierszem w języku śląskim. Głaz został uroczyście odsłonięty 6 maja przez przedstawicieli seniorów.

Po odsłonięciu głazu oczom zgromadzonych ukazał się wygrawerowany na nim wiersz, w którym zawarte zostały najważniejsze życiowe wartości, przekazywane przez mieszkańców z pokolenia na pokolenie. Autorką jest Maria Pampuch ze Starych Siołkowic.

„Tu je ślunskoł źymia
Tukej je nas dom
Tu my się rodzyli
Tu moł być nas zgon
A choć świat jes wielki
Dom rodzinny mały
Spraw Boze by dziejci
Jednak tu łostały
Zeby tukej zyły
Ło ta źymia dbały
Zeby wiara Łojców
W sercach zachowały
Wy zaś wsyscy wielcy
Co światy rzundzicie
Dejcie nom w spokoju
Przelyź przez nase Zycie”

Jest to tekst absolutnie apolityczny, obrazujący sedno życia i najważniejsze wartości. Uważam, że miejsce usadowienia kamienia i wygrawerowanego na nim tekstu jest jak najbardziej odpowiedni, aby mieszkańcy mogli się z nim zaznajamiać – mówi wójt gminy Dobrzeń Wielki Piotr Szlapa.

O podniosłą atmosferę uroczystości zadbał zespół Silesia, który na żywo wykonał utwór stworzony do wiersza Marii Pampuch. Autorem muzyki oraz opracowania muzycznego jest Krystian Czech.

Głaz pojawił się przed dobrzeńskim urzędem gminy w ramach projektu „Śląskie Tradycje na Stobrawskim Zielonym Szlaku”, dofinansowanego przez LGD Stobrawski Zielony Szlak. Opiera się na legendzie „O przewoźniku i diable”, którą wpleciono we wszystkie przedsięwzięcia zrealizowane w ramach projektu, czyli nagranie filmu, organizację imprezy plenerowej, wydanie publikacji na temat gminy oraz właśnie posadowienie głazu.

Legenda funkcjonowała wśród mieszkańców w podaniu ustnym. W związku z pojawieniem się projektu LGD Stobrawski Zielony Szlak postanowiliśmy przenieść ją na papier i postarać się o dofinansowanie, które po weryfikacji zostało nam przyzane – dodaje wójt Piotr Szlapa.

fot. Marz_K

tablica
Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze