Przejęcie kontroli nad sądami to dla PiS droga do przejęcia władzy nieograniczonej. Dlatego walka o niezależność Sądu Najwyższego to najwyższy priorytet.

Po 3 lipca, na mocy ustawy o Sądzie Najwyższym, około 40% sędziów Sądu Najwyższego może przejść na przedwczesną emeryturę. Zastąpią ich nominaci upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa, w pełni kontrolowanej przez PiS. Liczba sędziów Sądu Najwyższego zostanie zwiększona. Sędziowie z nadania PiS stanowić będą aż 60 proc. To ostatni akt przejmowania sądów przez PiS.

Już ponad tydzień temu „spacerowicze” wrócili pod opolski sąd na Placu Daszyńskiego. Nie ma tłumów, ale nie o tłumy tutaj chodzi. Trzy kasztanowce naprzeciwko sądu znów są tablicami informacyjnymi. Służby udają, że nie widzą wywieszonych na nich plakatów.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.