Czterogodzinna wędrówka po Karłowicach rozpoczęła się zwiedzaniem zamku. W części historycznej obejrzano także wnętrze kościoła parafialnego oraz dom ks. Jana Dzierżona. Później rozpoczęła się część przyrodnicza. 

Karłowice odkryły swoją przeszłość przed uczestnikami historyczno-przyrodniczego spaceru. Większość uczestników stanowiły dzieci, które uczęszczają na wakacyjne zajęcia organizowane przez Centrum Kultury. Nie zabrakło jednak i gości spoza gminy.

Lokalny historyk, Stanisław Szynkowski przybliżył gościom dzieje gotyckiego zamku. Zwiedzili oni kuchnię, wieżę, kaplicę, dziedziniec, komnaty czy piwnicę, w której trzymano beczki z piwem. W kościele pw. św. Michała Archanioła opowiedziano o przeszłości budynku oraz znajdujących się tam malowidłach. Na chwilę zatrzymano się także przy dawnym domostwie ks. Jana Dzierżona.

Dzieci, pod wodzą Agnieszki Mulawy z Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, przeszły lasem na karłowickie wydmy. Większość z nich była zaskoczona piaskowymi pagórkami pośrodku lasu.

– Bardzo mi się podobało. Spacer był taki intensywny, że skończyło mi się picie. Na szczęście szliśmy przez las i było dużo cienia. Było też kilka przerw. Pani Agnieszka opowiedziała nam wtedy o miejscowych drzewach i zwierzętach – mówi Kuba, jeden z uczestników zajęć wakacyjnych.

W sprzyjających warunkach natury odbyły się edukacyjne gry. Dzieci rozpoznawały ślady leśnych zwierząt oraz wcielały się w ćmy i nietoperze. W czasie drogi powrotnej toczyły się liczne rozmowy na temat flory oraz fauny Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Dotychczas pracownicy Stobrawskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili zajęcia dla najmłodszych w Kaniowie i Lubieni. Podczas gier i zabaw edukacyjnych poznali oni otaczającą naturę. W Popielowie dzieci wysłuchały prelekcji oraz stały się entomologami, czyli naukowcami badającymi owadami.

Fot. Marcin Luszczyk

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie