Dr inż. Robert Sobolewski i Agata Brzezińska odkrywać będą najcenniejsze okazy dendroflory brzeskich plant, a także przybliżać uczestnikom historię parków, opowiadać o różnorodności gatunków drzew oraz uczyć rozpoznawania ich cech morfologicznych.

Fundacja Aquila oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego organizują dla miłośników przyrody  wyjątkowy projekt edukacyjny: Spacery Dendrologiczne Śladami Józefa Czajkowskiego.

„…roślinność drzewiasta w warunkach miejskich ma bardzo trudne warunki życiowe. Dlatego każdy mieszkaniec miasta, we własnym interesie, powinien tak postępować, by swoją działalnością nie powodować żadnych uszkodzeń drzew i krzewów, pamiętając o tym, że tylko zdrowe, nie okaleczone i należycie pielęgnowane rośliny drzewiaste stanowią prawdziwą ozdobę miasta i przetrwać mogą, pełniąc swoją biologiczną rolę, przez długie dziesiątki, a nawet setki lat.” pisał Józef Czajkowski „Drzewa i krzewy miasta Brzegu”, Opole 1967

Od tego czasu minęło prawie 60 lat, a problem wydaje się wciąż aktualny.

– Już 3 sierpnia zapraszamy na pierwszy z trzech spacerów dendrologicznych w ramach projektu Spacery dendrologiczne śladami Józefa Czajkowskiego – informuje Agata Brzezińska.

Uczestnicy, korzystając z aplikacji Mapmaker, stworzą mapy historycznych nasadzeń drzew, porównując je z archiwalnymi mapami Józefa Czajkowskiego z lat 60. XX w.

Po zakończeniu projektu każdy uczestnik otrzyma kopię stworzonej wspólnie mapy historycznych nasadzeń drzew. Mapy będą również udostępnione w mediach społecznościowych Fundacji Aquila, aby szerzyć wiedzę na temat dendrologii i historii lokalnych parków.

Terminy i miejsca spacerów:
Park Centralny im. Józefa Czajkowskiego – 3 sierpnia godz. 12:00 (wejście od ul. Piastowskiej)
Park nad Fosą – 24 sierpnia godz. 12:00 (wejście od ul. Chrobrego)
Park Nadodrzański – 21 września godz. 12:00 (wejście od Placu Bramy Wrocławskiej)

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rejestracja! Można wziąć udział w dowolnej liczbie spacerów. Dane do rejestracji:
biuro@fundacjaaquila.pl
📞 605633250 (Agata)

W treści należy podać maila (przy rejestracji SMSowej), imię i nazwisko oraz datę wydarzenia (można klika).

„Decydując się na napisanie książki o drzewach i krzewach występujących na terenie Brzegu, pragnąłem ułatwić mieszkańcom tego miasta, a głównie nauczycielstwu i młodzieży, poznanie roślin drzewiastych, a przez to rozbudzić zainteresowanie przyrodą swojego rejonu. Jestem bowiem głęboko przekonany o tym, że przez bliższe poznanie roślin, z którymi ludzie spotykają się niemal codziennie, a których dotąd nie znali nawet z nazwy, wytwarza się pewien stosunek uczuciowy do poznawanych żywych obiektów przyrody, a w ślad za tym rodzi się szacunek dla wszystkiego, co żywe i piękne.” (ibidem)

Fot. Park Centralny w Brzegu na pocztówce z 1923

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.