Był grudzień 2021 roku, kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej trwał od kilku miesięcy i zbierał już śmiertelne żniwo, gdy Mikołaj Grynberg odebrał wiadomość: „Mieszkam na Podlasiu. Przyjechałby Pan do nas? Dobrze byłoby, gdyby ktoś nas posłuchał”.

Na rozmowę z Mikołajem Grynbergiem zapraszamy 10 listopada, o godz. 18.00, do sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szot – recenzent i krytyk literacki, dziennikarz Gazety Wyborczej, autor bloga Zdaniem Szota.

Mikołaj Grynberg – z wykształcenia psycholog, z zawodu fotograf i pisarz – nie raz już słuchał trudnych do zniesienia opowieści, głównie o Zagładzie i dziedziczonej traumie, jaką za sobą niesie. Poprzednie rozmowy z ocalałymi z holokaustu, ich dziećmi, oraz polskimi Żydami, którzy po 1968 roku opuścili Polskę lub też postanowili w niej zostać mimo wszystko, zebrał w tomach „Ocaleni z XX wieku”, „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” i „Księga wyjścia”.
Teraz wyruszył na pogrążone w kryzysie humanitarnym i objęte strefą wyjątkową Podlasie, aby wysłuchać tych, którzy wbrew polskiemu rządowi, własnym sąsiadom, a czasem nawet przekraczając sami siebie wchodzą do lasu i ratują życie osobom w drodze.

Wśród rozmówców Grynberga znalazło się też dwóch strażników granicznych.

Wstrząsająca, dogłębnie przejmująca książka o znamiennym tytule „Jezus umarł w Polsce” ukazała się dwa miesiące przed premierą filmu Agnieszki Holland „Zielona granica”. Oba dzieła doskonale się dopełniają, dając nam pełniejszy obraz tragedii, jaka już trzeci rok rozgrywa się w podlaskich lasach.

Spotkanie odbywa się w ramach 21. Opolskiej Jesieni Literackiej.

Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem w MBP w Opolu

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze