Z Miriam Synger – nawróconą ortodoksyjną Żydówką, feministką, Polką posiadającą izraelskie obywatelstwo – spotkamy się już dziś o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Czy Żydom wolno mieć tatuaże? Albo żyć w związkach jednopłciowych? Dlaczego Żydówki zasłaniają włosy? Czy da się przetrwać ponad dobę bez telefonu i Facebooka i to co tydzień? I jak to w ogóle jest być Żydem w Polsce?

Miriam (Maria) Synger jest ortodoksyjną Żydówką – i feministką. Ma męża, piątkę dzieci i profil w mediach społecznościowych, w którym od lat przystępnie i z humorem tłumaczy zawiłości judaizmu i opowiada o wyzwaniach, z jakimi mierzą się Żydzi we współczesnej Polsce.
Książka „Jestem Żydówką. Pamiętnik religijnej feministki, patriotki, wielodzietnej matki Polki” to zapis roku z życia Miriam i jej rodziny. W opowieść o codziennym życiu wplata m.in. kalendarz świąt żydowskich i zwyczajów im towarzyszących, tłumaczy skomplikowane zasady koszerności czy wyraża swoją opinię na temat sytuacji izraelsko-palestyńskiej.

Rozmowę poprowadzi dziennikarka Radia Doxa, Dominika Gorgosz.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę Miriam Synger „Jestem Żydówką. Pamiętnik religijnej feministki, patriotki, wielodzietnej matki Polki”.

Spotkanie odbywa się w ramach 21. Opolskiej Jesieni Literackiej.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze