Trwa stan permanentnej suszy hydrologicznej. Padające w ostatnim czasie ulewne deszcze, wbrew pozorom, niewiele zmieniają. Sprzyjają za to lokalnym podtopieniom.

Jednym ze sposobów na złagodzenie problemu suszy i podtopień jest zbieranie wody deszczowej. I ponowne jej wykorzystywanie. Gmina Dobrzeń Wielki planuje zająć się problemem kompleksowo. – Zależy nam na zatrzymaniu jak największej ilości wody na naszym terenie – zapewnia wójt Piotr Szlapa.

Gmina planuje przystąpić do programu „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczenie skutków zagrożenia środowiska”. Program został ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jego ramach zarezerwowano 50 mln zł dla jednostek samorządu terytorialnego na retencjonowanie wody na terenach wiejskich.

Wniosek, który gmina zamierza złożyć, będzie zawierał plan kompleksowego udrożnienia rowów melioracyjnych. A także budowy na ciekach wodnych zastawek, mających zatrzymywać wodę. – Nie chcemy ograniczać się do zbierania deszczówki – wyjaśnia Piotr Szlapa. – Naszym celem jest także uporządkowanie rowów melioracyjnych. Nie będzie ono polegać tylko na ich wyczyszczeniu. Chcemy też ustawić większą ilość stopni wodnych, które zatrzymają wodę na terenie gminy.

Jak tłumaczy wójt, aby przeprowadzić inwestycję, niezbędna jest wcześniejsza inwentaryzacja cieków wodnych i ustalenie właścicieli terenów, na których się znajdują. Żeby uzyskać pozwolenia prawne, a potem zdobyć pieniądze na uporządkowanie rowów melioracyjnych, będzie konieczna zgoda właścicieli poszczególnych działek, po których przebiegają cieki wodne. – Gmina jest właścicielem tylko części rowów – mówi o przeszkodach wójt Dobrzenia Wielkiego.

Jednocześnie Piotr Szlapa zapewnia, że gmina przystąpi do realizacji programu. Jednak w jakim zakresie, okaże się po inwentaryzacji. Przygotowania do przystąpienia do programów mogą potrwać kilka miesięcy. Ich realizacja planowana jest na przyszły rok.

Każdy właściciel lub współwłaściciel nieruchomości, już we własnym zakresie, może wystąpić o dofinansowanie do budowy na terenie swojej posesji zbiornika na deszczówkę w ramach programu „Moja woda”.

CZYTAJ: Nawet 5 tysięcy złotych dofinansowania do łapania deszczówki

Zebrana w ten sposób woda deszczowa i roztopowa może być ponownie wykorzystana. Dofinansowanie udzielane będzie w formie dotacji, przy czym na jedno przedsięwzięcie   uzyskać można dofinansowanie nie większe niż 80% kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 5 tys. złotych. Program realizowany będzie w latach 2020-2024. Jego celem również jest ochrona zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie przy budynkach jednorodzinnych.

Fot. pixabay

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze